Desenli Maske Piyasada Tükendi! Peki Kendi Maskenizi Nasıl Yapacaksınız? Tüm Detaylar Burada!

Desenli Maske Piyasada Tükendi! Peki Kendi Maskenizi Nasıl Yapacaksınız? Tüm Detaylar Burada!


Bugünlerde Desenli Maske arayanlar İnternet üzerindeki Defacto veya LCWaikiki gibi mağazalarda Tükendi yazısı ile karşılaşıyor. 

Bu firmaların internet satış siteleri üzerinde Desenli Maske ne zaman stoklara gelecek belli değil. Uygun fiyat ile maskeleri halka ulaştıran bu ve bunun gibi internet satış kanalarında aynı mesaj ile karşılaşmaktayız. “Tükendi”. Tabii ki Desenli maskeleri başka internet siteleri üzerinden de almanız mümkün. Fakat fiyatların biraz yüksek olduğunu gözlemledik. Biz de sizler için maske nasıl yapılır konulu bir yazı hazırlamak istedik. Umarız evinde yapacağız bu maskeye hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz. Şimdiden kolay gelsin.

Desenli Maske Yapımı

İhtiyacın olacak şeyler: 

Sıkı dokuma pamuklu kumaş – 40 x 40 cm.
İp Lastik – 5 mm genişlikte ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda
2 küçük emniyet pimi.
Çiçekçi teli veya orta ağırlıkta hobi teli, yaklaşık 20 cm.
Değiştirilebilir filtre katmanı – Örneğin kağıt mutfak havluları veya antibakteriyel elyaf polar (yüksek filtreli bir elektrikli süpürge torbası veya temiz antibakteriyel bulaşık yıkama süngeri kullanabilirsiniz).
Temel dikiş seti.
Dikiş ipliği ve bir dikiş makinesi (bir dikiş makinesi ideal olacaktır, ancak biraz sabırla bu maske elle de dikilebilir).

Maske için kalıpları bu adresteki PDF dosyasından indirebilirsiniz.

Desen parçaları 1 cm dikiş payı içerir.

Boyutları

  • S Bebekler / Çocuklar (Küçük)
  • M Çocuklar (Normal) / Yetişkinler (Küçük)
  • L Yetişkinler (Normal)
  • XL Yetişkinler (Büyük)

Desenli Maske Aşama 1

Malzemelerinizi hazırlayın. Başlamadan önce gerekli tüm malzemeleri toplayın. Boyutunuzdaki kağıt deseni parçalarını serbest maske şablonumuzun 4. ve 5. sayfalarından (yukarıda) kesin.

Aşağıdaki parçaları kesin:

  • Desenli Maske parçası 1 – üst pamuk kumaştan 1 adet 1 parça kesin
  • Desenli Maske parçası 2 – Astardan ve filtreden 2 x parça 2 kesin

Farklı boyutlar dikmek istiyorsanız, lütfen her boyutu belirlemek için aydınger kağıdı veya terzinin karbon kağıdını kullanın. Desen parçaları 1 cm dikiş payı içerir.

Aşama 2

Maske için parçaları kesin: Kumaşı ikiye, sağ tarafı içeri bakacak şekilde katlayın. Kağıt Desenli Maske parçasını 1 kumaşın çift katmanına (basılı yüzü yukarı bakacak şekilde) sabitleyin ve kağıdın kenarı boyunca işaretlemek için tebeşir veya kalem kullanın. İşaretli çizgilerden kesin. Küçük işaretler ile dikiş paylarını yaklaşık 3 mm klipsleyin. Astarı ve filtreyi kesmek için desen parçası 2’yi kullanın.

Desenli Maske Aşama 3

Orta dikişi dikin: Kağıt deseni parçalarını çıkarın ancak kumaş parçalarını bir arada bırakın. Parçaları, kenarın yanında 1 cm aralıklı kavisli orta dikiş boyunca birleştirin. Ardından dikiş paylarını 5 mm’ye düzeltin. arta kalan bölümler eğri boyunca dikiş hattında kırpılabilir. Önemli: Dikişi kesmeyin. Astardaki dikişleri ve filtrenin üzerindeki orta dikişi de benzer şekilde dikin.Desenli Maske

Aşama 4

Sıkıştırılmış açık dikiş paylarının yanında 2 mm aralıklı tüm parçalar (dış desenli maske, astar ve filtre) üzerinde orta dikişin her iki tarafına dikiş atın, bu dikişin düz durmasını sağlar.

Aşama 5

Astarın yan kenarlarını bitirin: Astarın kısa kenarlarındaki bölümleri dar bir zikzak dikiş veya overlok dikiş ile temizleyin. Ardından, iç kısımları 1 cm genişliğinde bastırın ve dikiş yapın.

Aşama 6

Maskeyi ikiye katlayın: Astarı desenli maske üzerine sağ tarafları bakacak şekilde, örneğin ‘desenli’ kumaş tarafları içeri bakacak şekilde yerleştirin. Maskenin üst ve alt kenarlarını sabitleyin ve astarlayın (orta dikişleri eşleştirin). Bunu kenarların 1 cm yanında birleştirin. Maskeyi sağ tarafa doğru çevirin (‘desenli’ kumaş tarafı şimdi dışarı bakacak şekilde) üst ve alt kenarları düz olarak bastırın. Ayrıca, her iki kenarın sonunda henüz dikilmemiş dikiş payı bırakın. Üst kenar boyunca (makinenizin baskı ayağının genişliği) bir kenardan diğerine 7 mm genişliğinde dikiş yapın.Desenli Maske

Desenli Maske Aşama 7

Lastik ip için bir muhafaza oluşturun: Desenli Maske yan kenarlarındaki 1,5 cm genişlikteki iç kısımları dikin.

Aşama 8

İp Lastiği yerleştirin: İp lastiği iki eşit parçaya kesin. İpi yan mahfazalara sokmak için gövde olarak bir pim kullanın. Uygun bir uyum için lastiğin uçlarını üst üste getirin ve her bir ucu sabitlemek için bir pim kullanın. İp Lastik daha sonra maskeyi yıkamadan önce çıkarılabilir.

Aşama 9

Teli takın: Yaklaşık 16 cm uzunluğunda bir tel parçası kesin. Telin uçlarını bükün ve üst kenardaki kasaya kaydırın (üst kenar ve dikiş arasındaki boşluk). Maskeyi takarken teli yüzünüze doğru bastırın. Bu maskenin yüzünüzle uyumunu sağlayacaktır. Filtre katmanını dış desenli maske ile iç astar arasına yandan yerleştirin. İp Lastik, tel ve filtre maskeyi yıkamadan önce çıkarılabilir.Desenli Maske

Desetli maske bakım ve temizlik

Maskeniz daima kuru tutulmalıdır. Giydikten sonra dikkatlice çıkarın ve kumaşın kenarlarına dokunmaktan kaçının. Maskeyi kullandıktan sonra yıkayın (günde en az bir kez en az 60 derecede). Ek parçayı önceden çıkarın, ardından tamamen kurumasını bekleyin.Desenli Maske

>> Evde maske yapmaya hazır mısınız? İşte sizlere Korona virüsten korunmanızı kolaylaştıracak maske önerileri!


CEVAP VER