Maske Takmak Sizi Daha Çekici Hale Getiriyor Olabilir

Maske Takmak Sizi Daha Çekici Hale Getiriyor Olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle hepimiz maske takmak zorundayız. Özellikle dış mekânlarda ve toplu taşımalarda maske kullanımının önemli olduğu vurgulanıyor. Tabii maskelerin de pek çok çeşidi var. Koruyuculuk seviyelerinden tutun da kullanım rahatlıklarına kadar pek çok seçenek var. Bu haberimizin konusu ise, maske takan insanların “daha çekici göründükleri” sonucuyla tamamlanan araştırma.

Aslına bakarsanız pek çok kişi, maske takmak istemiyor. Dış mekânlarda pek çok kişinin salgının en başından bu yana maske takmadığına defalarca kez şahit olduk. “Rahat nefes alamıyorum” diyen de var, “Maske bir işe yaramıyor” diyen de. Özellikle pek çok kadın, makyaj yapmayı sevdiği için maske takmayı tercih etmeyebiliyor. Eh, “Yüz güzelliğini göstermek isteyen” kişiler de var. Sonuçta herkesin amacı farklı…

iflscience sitesinde yer verilen haberde, Cardiff Üniversitesi’nin yaptığı araştırma konu edilmiş. Üniversiteye bağlı ekip, maske ile gezen kişilerin, diğer kişiler tarafından ilgi çekici olarak fark edilip edilmediğini araştırmış.

Pandemiden önceki dönemde, yüzünde medikal maske bulunan kişiler, çekici olarak görülmüyordu. Yani mevcut çekicilik unsuruna arttırıcı bir katkısı yoktu. Uzmanlar, günümüzde ise bu düşünce yapısının değiştiğini ve maske kullanan kişilerin çok çekici görüldüğünü belirtiyor. Tabii bu, medikal maskeler için geçerli bir durum. Bez maske kullananların ise o kadar da çekici görülmediği belirtiliyor.

Maske Takmak Sizi Daha Çekici Hale Getiriyor Olabilir

Uzmanlar, tıbbi maske kullanmanın çekici görülmesinde, sağlık çalışanlarının etkisi olabileceğini düşünüyor. Sonuçta yıllardır sağlık çalışanları bu maskeleri takıyor ve biz de görüyorduk. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir anda, tıbbi maske takmak daha güvende hissetmemize yardımcı olabilir.

Öte yandan uzmanlar, maske kullanımı sayesinde yüzdeki kusurların gizlendiğini ve bu sebeple de karşı tarafın bu kusurları görmediği için etkilenebileceğini düşünüyor.

Sezgisel olarak, artık maskeleri hastalıklarla ilişkilendirmiyor olabiliriz. Gündelik yaşantının bir parçası, kullanışlı bir aksesuar olarak da görüyor olabiliriz. Nihayetinde yaklaşık 2 yıldır hayatımızda maskeler var ve daha uzun bir süre kullanıma devam edebiliriz. Eskiden maske takan biri görsek “Belki de hastadır, öyleyse uzak durmam gerekir” diye düşünüyorduk. Şimdiyse öyle düşünmüyoruz, daha normal görüyoruz.

>> Xiaomi IoT Ürünleri Güvenliği Konusunda Çıtayı Yükseltiyor