Dikkat Dağınıklığına Bilim İnsanları Çözüm Önerilerinde Bulundu

Zeka seviyeniz yüksekse

Dikkat dağınıklığına bilim insanları bazı çözüm önerilerinde bulundu. Yapılan bu önerilere bakıldığında dikkat sürenizde bir miktar ilerleme kaydedebilir.

Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi hiç şüphesiz dikkat eksikliği. Çok hızlı bir şekilde içerik tüketilebilen ve sosyal medya platformlarında gezinen herkes bu durumdan muzdarip. Hızlı bir şekilde sosyal medya platformları arasında geçiş yapabilmek dikkatin bir noktaya yönelmesini engelliyor.

Özellikle son yıllarda bu alanda daha fazla şikayet geldi. Elbette bunu klinik bir rahatsızlık olarak bilinen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi düşünmeyin. Burada bahsedilen tamamen gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen bir problem. Dikkat bozukluğu olarak isimlendirilen sorundan çok fazla şikayetçi olan kitleler var.

Dikkat dağınıklığına bilim insanları yeni yöntemler geliştirdi

Bilim insanlarının dikkat dağınıklığı ile ilgili ortaya koyduğu çözüm önerilerinden ilki kendinizi vermeniz. Mesela çevrenizde gördüğünüz 5 varlığı sayabilirsiniz. Ayrıca dokunabildiğiniz ve duyabildiğiniz varlıkları teker teker saymanız yardımcı olacaktır. Böylece kendinizi daha odaklanmış hale getirebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığına bilim insanları

En çok önerilen bir diğer yöntem ise aktif dinleme. Bilim insanları genelde karşıdaki kişi konuştuğunda insanların onu dinlemediğini söylüyor. Daha çok kendi cevaplarına yönelen kişiler aktif dinleme yapamıyor. Bilim insanları aktif dinleme ile birlikte karşı tarafın içinde bulunduğu duruma empati yapılabileceğini söylüyor. Bu durum odaklanmayı artıracaktır.

Dinlenmek odaklanma süresini uzatıyor

Bilim insanları özellikle dinlenmenin odaklanma süresini önemli ölçüde artırdığını düşünüyor. Kafanızı dağıtmak için birkaç dakikalığına yaptığınız işten uzaklaşmanız dikkatinizi toplamanızı sağlayabilir. Küçük bir süre bile bunu başarmanıza yetebilir. Özellikle yoğun bir işte çalışıyorsanız ara sıra dinlenmek ve dikkatinizi toplamak için kendinize zaman vermek yararlı olacaktır.

Dikkat bozukluğu yaşamaya devam ediyorsanız konuyla ilgili psikologlardan yardım alabilirsiniz. Elbette günlük hayat içerisinde tamamen odaklanma mümkün değil. Ancak dikkat dağınıklığını uçlarda yaşıyorsanız klinik bir problem ile karşı karşıya olabilirsiniz. Peki siz dikkat dağınıklığını çözmek için ne tür yöntemler deniyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Elektronik Sigara Kullananlar Ereksiyon Sorunu Yaşayabilir: Bilim İnsanları Uyardı

>> TikTok Zihin Okuma İşlevi Görüyor Mu? Bilim İnsanları Yeni Araştırmalar Yaptı