Tek Eşlilik Doğamızda Var Mı? Bilim İnsanları Yeni Açıklamalar Yaptı

Tek eşlilik doğamızda

Tek eşlilik doğamızda var mı sorusu en çok sorulan sorular içerisinde yer alıyor. Özellikle son yıllarda buna benzer kafa karıştırıcı soruların daha fazla ortaya çıktığını görüyoruz.

Genel olarak baktığımızda canlıların temel iki motivasyonu olduğunu görüyoruz. Bunlardan ilki üremektir. Diğeri ise hayatta kalmak olarak tanımlanıyor. Gelişmiş bir tür olarak kendisini tanımlayan insanlarda ise durum biraz daha değişiyor. Yani üreme doğadaki kadar standart olmuyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda ilginç bazı detayların ortaya çıktığını görüyoruz. Yaklaşık olarak 5000 kadar memeli türü incelendiğinde sonuçlar bir hayli ilginç. Yalnızca yüzde 3’lük memeli grubu tek eşli olarak adlandırılıyor. Diğerleri ise çok eşli. İnsanların da dahil olduğu grup tek eşli değil.

Tek eşlilik doğamızda yok

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda bilim insanlarının memeli türlerini genel olarak incelediğini görüyoruz. Yani sadece insanlara bakılmıyor. Cinsel ve sosyal olarak çok eşli olmak memeli türünün en önemli özellikleri içerisinde yer alıyor. Bazı hayvanlar birden fazla eşle çiftleşip yavrularken insanlarda bu durum daha farklı olabiliyor.

Tek eşlilik doğamızda

Günümüzde çekirdek aile yapısının gelişmesi ile birlikte artık çok eşlilik ortadan kalktı diyebiliriz. Elbette aldatmaları bunun içerisine katmıyoruz. Genel olarak insanlar tek bir eş ile hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Bu toplum tarafından da kabul gören bir düşünce. Ancak insanın doğasına tamamen aykırı.

İnsan yavrusu büyük değişim yarattı

Memeli türlerine baktığımızda tek eşliliğin olmadığını görüyoruz. Ancak insanlarda sosyal olarak tek eşliliğe yönelme durumu var. Toplum tek eşli olanları daha fazla destekliyor. Bunun en önemli nedeni olarak insan yavrusunun geç gelişimi görülüyor.

İnsan yavruları geç bir şekilde geliştiği için anneler bebeklerini büyütmek için tek eşliliğe yöneliyor. Aynı zamanda erkekler insan yavrularının hayatlarına devam edebilmesi için tek eşliliği tercih etmek zorunda kalıyor. Yani bunun daha çok bir zorunluluktan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Haberler:

>> Bilim İnsanları Yalnızlık Hakkında Araştırma Yaptı: Beyin Hasarı Yaratabiliyor

>> Akıllı Telefon Kullanımı Stres Seviyesini Bulutlara Çıkarıyor: Yeni Bilimsel Araştırma