Dünyanın İlk Kuantum Pili Geliştirildi!

Dünyanın İlk Kuantum Pili Geliştirildi!

Google News Abone Ol

Bilim adamları dünyadaki ilk kuantum pili geliştirme sürecini tamamladı. Geliştirilen kuantum fazlı pil, kuantum teknolojisinde devrim yapma potansiyeline sahip.

Sıra geldi Kuantum pili kullanımına. Modern çağda artan kablosuz teknolojisi ile piller günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar tüm kablosuz cihazların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan piller de son yıllarda elektrikli araçlarda kullanılarak araç endüstrisinde de önemli bir yer edinmeye başladı.

İlk keşfedilen pil olan Volta, kimyasal enerjiyi elektronik devrelere güç verebilecek bir forma dönüştürmeyi başardı. Bununla birlikte, geliştirilen yeni pil teknolojisi, Volta pilinin çok önünde bir teknoloji sunar.

Kuantum Pili Hazli Hazırda Tüketici Elektroniğinde Kullanabilir Değil. Biraz Daha Geliştirilmesi Gerekiyor.

Kullanılan kuantum teknolojilerinin çoğunda, devreler veya cihazlar süper iletken malzemeler kullanıyor. Bu tür malzemelerde, akım voltaj uygulamasına gerek kalmadan akabiliyor. Bu nedenle, böyle bir sistemde hali hazırda kullandığımız pillere ihtiyaç yok. Kuantum teknolojilerindeki bu akıma aşırı akımlar deniyor. Çünkü herhangi bir enerji kaybı göstermiyor. 

Aşırı akımlar bir voltajdan değil, kuantum devresinin dalga fonksiyonunun faz farkından doğrudan maddenin dalga doğası ile ilgili. Kalıcı bir faz farkı sağlayabilen bir kuantum cihazı, kuantum devresindeki süper akımları indükleyen bir kuantum faz hücresi olarak görülebilir.

Çalışmada, bilim adamları ilk önce dünyanın ilk kuantum fazlı pili üreten teorik bir yaklaşım getirdiler. 2015 yılında incelenmeye başlayan teorik çalışma sonucunda kuantum fazlı akülerin oluşturulması için gerekli özelliklere sahip bir teorik sistem ortaya konuldu. Sistem, süper iletken ve spin yörünge uyumu adı verilen manyetik malzemelerin bir kombinasyonundan oluşuyor.kuantum pili

Teorik çalışmanın ardından, NEST-CNT Enstitüsü’nden Francesco Giazotto ve Elia Strambini sistem için uygun malzeme kombinasyonunu belirledi. Dünyanın ilk kuantum fazlı pili, belirtilen malzeme kombinasyonuyla üretildi.

Kuantum pili, bataryanın çekirdeğini (kazık) ve Al süper iletkenlerini kutuplar olarak oluşturan n katkılı InAs nanotelinden oluşuyor. Daha sonra kapatılabilen harici bir manyetik alan uygulanarak şarj ediliyor.

Kuantum Pili, Nanofizik Laboratuvarı ve Mezoskopik Fizik Grubu işbirliği ile CFM tesislerinde daha da geliştirilmekte. Bu ilerlemeler, birçok kişinin kuantum hesaplama alanından geleceğinini söylediği muazzam ilerlemelere katkıda bulunabilir.

İlgili Haberler

>> Amazon AWS sunucuları kuantum hesaplama yapabiliyor!

>> IBM, Kuantum Bilişim ile İnovasyonu Hızlandıracak


CEVAP VER