Elon Musk Hayvanlara Eziyet Etmekle Suçlanıyor

Elon Musk çip

Elon Musk hayvanlara eziyet etme suçlaması ile karşı karşıya. Hayvan hakları konusunda son dönemlerde büyük bir farkındalık var. Bu durum dev şirketlerin çeşitli suçlamalar ile karşılaşmasına neden oluyor.

Dünyanın en çok bilinen girişimcileri içerisinde yer alan Elon Musk, daha çok uzay çalışmalarına yöneliyor. Starship roketleri ile birlikte insanlığı Mars gezegenine taşımak isteyen ünlü girişimci ayrıca başka bazı şirketlere de sahip. 2020 yılında beyin-bilgisayar arayüzü projesi ile ön plana çıkan Neuralink bunlardan sadece bir tanesi.

Bu Şirketin esas amacı beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmek. 2021 yılı başlarında da çeşitli implant modelleri ile maymunlar üzerinde bazı deneyler yapılmıştı. Şu anda bile bu deneyler devam ediyor. Şirket uzun bir süre daha bu tür deneyler ile birlikte başarı elde etmek istiyor. İşin asıl problem tarafı tam olarak bu konuda başlıyor.

Elon Musk hayvanlara eziyet suçlaması ile karşı karşıya

Bir hayvan hakları kuruluşu Elon Musk ile ilgili suçlamada bulundu. Maymunlar üzerinde denenen projeler nedeniyle hayvanlara zarar verildiği ifade ediliyor. Kar amacı gütmeyen bu hayvan hakları grubu sorumlu tıp merkezleri komitesi olarak biliniyor.

Elon Musk hayvanlara eziyet etme

Bu komite tarafından yapılan açıklamada hayvan refahı yasasına aykırı hareket edildiği söylendi. ABD tarım bakanlığı’na konu ile ilgili şikayette bulundular. Kuruluş, maymunlara işkence yapılmasını finanse etme nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Bu suçlamada ölümcül deneyler yapıldığı ifade edildi. Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ölümcül deneyler 23 maymun üzerinde deneniyor.

Hayvanlara eziyet suçlaması gündemde

Konuyla ilgili yapılan suçlama aslına bakacak olursak bekleniyordu. Neuralink tarafından yapılan deneylerin mutlaka bir denek ile gerçekleştirilmesi şart. Bu tür deneylerde şirket insan kullanmak istemiyor. Elbette şimdilerde laboratuar çalışmaları için insanlara yer veriliyor. Fakat genel olarak maymunlar bu deneylerde yer alıyor.

Neuralink önümüzdeki aylarda bu tür davalar ile daha fazla karşı karşıya kalacak. Fakat Elon Musk tarafından nasıl bir tepki verileceği bilinmiyor.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk ‘ın Özel Jetini İzleyen Öğrenci, Musk’tan Neler İstedi Neler! Musk Ne mi Dedi?

>> Elon Musk Neuralink Eleştirileriyle Karşı Karşıya: Bilim İnsanları Topa Tuttu