Elon Musk Uzaydan İnternet Projesi İçin Korkunç Rakamlar Harcıyor

Elon Musk Ukrayna

Dünyanın en çok tanınan girişimcileri içerisinde yer alan Elon Musk uzaydan internet projesi için tahminlerin çok ötesinde bir harcama yaptı. Onun bu projeye güveni tam diyebiliriz. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Starlink projesi görebileceğiniz en ilginç projeler içerisinde yer alıyor. Uzaydan tüm dünyaya internet göndermeyi planlanan bu proje ile birlikte günümüzün en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi karşılanmış olacak. Peki böylesine devasa bir projenin maliyeti ne kadar olacak? İşin teknolojisini bir kenara bırakırsak maliyet bölümü gerçekten de kafa karıştırıyor.

Uzaydan internet sağlamayı amaçlayan Starlink projesi hakkında Musk bir konuşma yaptı. Konuşması esnasında bu projeye ne kadarlık yatırım maliyetinin olduğunu sonunda herkese açıkladı. Onun yaptığı açıklamalara göre projenin maliyeti 30 milyar dolar düzeyinde. Bu, günümüz tüm projeleri ile kıyaslandığında uçuk bir rakam.

Elon Musk uzaydan internet projesi herkes için maliyetli

SpaceX şirketi ile yapılan bu proje aslında çok parçalı bir maliyete sahip. Musk tarafından yapılan açıklamalara göre ön yatırım maliyeti 10 milyar dolar seviyesindeydi. Geriye kalanlar ise ekipman ve kullanıcılara sunuluşu ile ilgili. Ancak işin başka bir boyutu var. Her ne kadar SpaceX şirketi için böyle bir maliyet çıkarılmış olsa bile aslında kullanıcıların da önemli bir maliyeti olacak.

Elon Musk uzaydan internet

Starlink uzaydan internet hizmetini almak isteyen birisi yaklaşık olarak 870 TL ödeme yapmak zorunda. Bu, standart internet hizmetleri ile kıyaslandığında son derece yüksek. Ayrıca interneti kullanmanız için bir bağlantı kiti bulundurmanız şart. Kitin fiyatı ise döviz kuru üzerinden çevirirsek 4370 TL. Açıkçası böyle bir interneti çok az kişi kullanmak ister.

Starlink maliyetleri giderek azalacak

Her teknoloji ilk ortaya çıktığında ciddi fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. İlk olması nedeniyle maliyetler buna göre biraz fazla olabiliyor. SpaceX şirketi bahsi geçen projeyi biraz daha uygun fiyatlı düzeye getirmek istiyor. Bunun için hem bağlantı kitleri hem de uydular daha ucuza üretilecek.

Musk tarafından devam ettirilen Starlink projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlere paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Türkiye’de Yargılanabilir Mi: Musk Hakkında Çok Tuhaf Bir Suç Duyurusunda Bulundular

>> Tesla Hatalı Araçları Geri Çağırdı: 285 Bin Araç Fabrikaya Dönecek