En değerli markalar açıklandı: Bakın zirvede kim yer alıyor

En değerli markalar

En değerli markalar yapılan yeni bir araştırma ile birlikte ortaya çıktı. Brand Finance tarafından yayınlanan rapora göre 2022 yılının en değerli markaları sonunda belli oldu. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Bugüne kadar küresel çapta büyük firmalar kuruldu. Bu markaların çok önemli bir bölümü ABD merkezli. Markaların değerlerine baktığımızda ülkelerden bile daha üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Global 500 2022 raporu değerlendirildiğinde dünyanın dev markaları fena kapıştı.

Apple 2022 yılının en değerli markası olarak zirveye oturdu. Şirket 2021 yılında değerini 355 milyar dolar seviyesine kadar çıkarttı. Onu 350 milyar dolarlık marka değeriyle Amazon takip etti. Bu iki şirket genellikle küresel çapta en değerli markalar olarak görülüyor.

En değerli markalar listesi

2022 yılı için değerli markalar listesinde Google 263 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alıyor. Onun hemen ardından Microsoft 184 milyar dolar ile dördüncü olmayı başardı. Bir dönemin en değerli markası olan Microsoft uzun bir süredir listede geriye doğru düşüyordu.

En değerli markalar

En önemli markalar listesine bakıldığında Huawei’nin sıra atladığını görüyoruz. Değeri 71 milyar dolar seviyesine kadar çıkan bu şirket gerçekten de büyük bir başarı elde etti. ABD ambargosuna rağmen listede ilk 10 içerisinde yer alabilmesi çok büyük bir sürpriz oldu.

Dünyanın en güçlü markaları

Yapılan araştırmalarda dünyanın en güçlü markaları belli oldu. En değerli marka Apple olurken en güçlü şirket WeChat olarak kayıtlara geçti. 93 puan almayı başaran bu markanın küresel çapta çok büyük bir prestiji var. Bölgelere göre değerlendirildiğinde ise Avrupa’nın en değerli markası mercedes-benz oldu.

Tüm dünyada pandemi koşulları küresel şirketleri olumsuz yönde etkiledi. Teknoloji markaları ise bunun tam tersi yönde gelişti. Özellikle Apple gibi markalar pandemi sürecinde ciddi bir büyüme yakaladı. Peki sizce en değerli marka olmayı hak eden şirket hangisi?

İlgili Haberler:

>> Windows 11 vs Windows 10: Microsoft’un Yeni işletim Sistemindeki Farklar Neler?

>> “Perakende için Microsoft Bulutu”, perakendeciye verimlilik, tüketiciye ise daha iyi bir deneyim vadediyor