En Değerli Markalar Listesi Büyük Şaşkınlık Yarattı: Burası Şampiyonlar Ligi

En değerli markalar listesi

En değerli markalar listesi 2021 yılında da paylaşıldı. Listeye bakıldığında oldukça ilginç bir tablonun çıktığını görüyoruz. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta büyük bir değere sahip olan markalar düzenli olarak listeleniyor. Bu listeler sonucunda markaların küresel değerleri ortaya çıkıyor. 2021 yılında yapılan sıralamada zirvedeki isimler genel olarak beklenen şirketlerden oluşuyordu. Bu markaların toplam diğeri ise 7 trilyon dolar seviyesine kadar ulaştı.

2021 yılında dünyanın en değerli 100 markasının yüzde 42 oranında gelir artışı sağladığı görülüyor. Listenin zirvesinde Amazon yer alıyor. Şirket 2021 yılında yaklaşık olarak yüzde 64 oranında büyüme sağladı. Bu gerçekten de tahminlerin üzerinde bir yükseliş oldu.

En değerli markalar listesi Apple için hayal kırıklığı

Yayınlanan listede en fazla dikkat çeken bir diğer marka ise Apple. Şirketin sadece 2021 yılında yüzde 74 oranında bir marka değer artışı kazandığını görüyoruz. Şu anki marka değeri 612 milyar dolar seviyesinde. Özellikle iPhone 13 serisinden sonra bir miktar daha bunda artış olduğu görülüyor.

En değerli markalar listesi

Neredeyse herkesin kullandığı ve günlük hayatta geniş bir kullanım amacına sahip olan Google 2021 yılında marka değerini yüzde 42 seviyesine kadar büyüttü. Böylece marka değeri 458 milyar dolara geldi. Akıllı telefon üretim sektörüne bile giren şirketin daha da büyümesi bekleniyor.

Listede devler kıyasıya yarışıyor

Genel olarak listeye bakıldığında 4. sırada Microsoft yer alıyor. Bu şirket 2021 yılında marka değerini yüzde 26 oranında artırdı. Böylece şirketin şu anki marka değeri 410 milyar dolar seviyesine kadar geldi. Tencent ise yüzde 60 düzeyine kadar bir büyüme sağladı. Bu şirket şu anda 240 milyar dolar marka değerine sahip.

Listenin devamında ise Facebook, Alibaba, Visa, McDonald’s ve Mastercard yer alıyor. Peki siz yapılan bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili tüm fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

>> Apple iPhone 13 üretimi konusunda hayal kırıklığı yarattı: Hisseler bile düşüşte

>> iPhone 13 Kamerası Büyüleyici Görüntüler Çekti: Samsung Fena Kızacak