Türkiye’de Otomobil Almak İyice Zorlaştı: Bakın Araştırmalar Neyi Gösteriyor

Türkiye'de ikinci el

Türkiye’de otomobil almak büyük oranda zor hale geldi. 2021 yılında yapılan sıfır otomobil satışları üzerinden bazı araştırma sonuçları ortaya çıktı. Hadi gelin hem bu araştırma sonuçlarına hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta otomobil satışları ile ilgili ne yazık ki olumsuz bir tablo ortaya çıktı. Sıfır otomobil satış rakamları incelendiğinde bu çok daha net bir şekilde görülebiliyor. Pandemi süreci nedeniyle çip krizinin yaşanması ve döviz atakları yaşanan satış probleminin en önemli nedeni olarak kayıtlara geçti.

Genel olarak değerlendirildiğinde Türkiye, Avrupa içerisinde iyi bir durumda değil. Sıfır araç alımı bakımından Avrupa’da sondan 3. sırada olan Türkiye’de rakamlar tedirgin ediyor. 2021 yılında ülkede satılan sıfır otomobil sayısının 561 bin olması her ne kadar olumlu karşılansa bile yine de tatmin edici değil.

Türkiye’de otomobil almak kolay değil

Nüfus dahil edilmeden yapılan hesaplamada aslında pek kötü bir konumda değiliz. Fakat işin içerisine nüfus girince sıralamada sonlarda yer alıyoruz. Aslına bakacak olursak bu durum alım gücünün bir sonucu. Her 1000 kişiye en çok sıfır araç satışı yapan Avrupa ülkeleri içerisinde ilk sırada Lüksemburg alıyor.

Türkiye'de otomobil almak

Her 1000 kişiye 70 araç satışı yapılan Lüksemburg rekor kırdı. İzlanda ise hemen ardından 34,9 araç satışı ile ön planda. Sıralama Belçika, Norveç, Danimarka ve Almanya olarak ilerliyor. 31 ülkenin yer aldığı listede Türkiye 29. sırada bulunuyor. Romanya ve Bulgaristan Türkiye’den sonra en az araç satın alınan ülkeler olarak kayıtlara geçti.

ÖTV ve döviz en büyük etken

Böylesine olumsuz rakamların ortaya çıkmasının en önemli nedeni ÖTV ve döviz kuru. Türkiye’de özellikle otomotiv sektörü son derece yüksek vergiler ile boğuşuyor. Bu durum fiyatların sürekli artmasına neden oluyor.

Almanya’da her 1000 kişiye 575 otomobil düşerken Türkiye’de bu rakam 161 olarak kaldı. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Renault Elektrikli Otomobil Satışında Devrim Yaratacak: Sadece Elektrikli Araç

>> Elektrikli otomobillere geçiş hızlandırılabilir: Türkiye’de otomotiv yeniden şekilleniyor