En Zengin Ülke Belli Oldu: Tahmin Ettiğiniz Ülke Değil

En zengin ülke

En zengin ülke muhtemelen birçok kişi tarafından ABD olarak biliniyor. Ancak ortaya çıkan bazı rapor sonuçları bunun çok daha farklı olduğunu gösteriyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

ABD dünyanın en zengin ülkesi gibi görünebilir. Bu her ne kadar doğru olsa bile yine de arada çok önemli bir fark ortaya çıktı. Ülkelerin son 20 yıldaki servet birikimine bakıldığında dünya artık ABD gibi ülkeleri konuşmuyor. Bunun yerine yükselen yeni devler var. Bu devler Asya ülkelerinden çıkıyor.

Bundan yaklaşık olarak 20 yıl kadar önce daha çok Avrupa ve ABD gibi ülkelerin ucuz iş gücü nedeniyle yatırım yaptığı Çin gibi ülkeler iyice büyüdü. Sonuç olarak ortaya büyük bir servet çıktı. Önemli bir danışmanlık şirketi olan McKinsey & Company dünyanın en fazla zenginleşen ülkelerini açıkladı. Zirvede Çin yer alıyor.

En zengin ülke sıralamasında Çin sürprizi

Yapılan araştırmalara bakıldığında Son 20 yıl içerisinde küresel servet yaklaşık olarak 3 kat arttı. Böylece 514 trilyon dolar seviyelerine kadar geldi. 2000 yılında ise bu sayı 156 trilyon dolar düzeyindeydi. Çin düzenli olarak gelişti ve sonunda 120 trilyon dolar civarında servete sahip oldu.

En zengin ülke

Son 20 yılı değerlendirdiğimizde Çin dünyanın en fazla büyüyen ülkesi olarak karşımıza çıktı. Dünya Ticaret Örgütü’ne katıldığında serveti 7 trilyon dolar olan Çin şu sıralar 120 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Böylece 113 trilyon dolarlık bir artış gerçekleşti.

Çin ve ABD arasında büyük bir rekabet yaşanıyor

Dünya gelirleri değerlendirildiğinde 2000 ile 2020 yılları arasında ikinci en büyük servet artışı ABD tarafından yapıldı. Ülke 50 trilyon dolarlık bir servet artışı yaşadı. Ancak bu Çin’in yarısından daha az bir rakam.

Listenin devamına bakıldığında Almanya 14 trilyon dolar, Fransa 14 trilyon dolar ve Birleşik Krallık 7 trilyon dolarlık bir ek servet yaptı. Peki siz bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> 150W hızlı şarj, akıllı telefonlar için imkansız değil: İşte detaylar

>> iPhone 13 Kamerası İçin Bomba Gibi Bir Özellik Geldi: Fotoğrafta Yeni Dönem