Facebook kullanıcı bilgileri ele geçirdi: Skandalların en büyüğü

Facebook kullanıcı bilgileri

Facebook kullanıcı bilgileri genellikle yeterli seviyede korunamıyor. Bu sefer ortaya çıkan güvenlik ihlali ise devasa bir skandal olarak kayıtlara geçti. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması olan Facebook birçok konuda gündem olmayı başarıyor. Her ne kadar yaptığı güncellemeler önemli olsa bile yine de daha çok güvenlik ihlalleri nedeniyle konuşuluyor. Şirketin konuyla ilgili sabıkası son derece kabarık. Bu nedenle neredeyse her seferinde güvenlik ihlallerine neden oluyor.

Facebook platformu hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica skandalına neden olmuştu. Birçok veri başka kişilerle paylaşıldı. Ayrıca bunlar üzerinden çeşitli siyasi propagandalar yapıldı. Kısacası Facebook hata üstüne hata yaptı. Şimdi de yepyeni bir güvenlik ihlali ortaya çıktı.

Facebook kullanıcı bilgileri hacker grubunun eline geçti

Gelen son detaylara göre sosyal medya devi Facebook büyük bir siber saldırıya uğradı. 106 ülkeden kullanıcı bilgileri hacker grubunun eline geçti. Bu durumdan etkilenen toplam kullanıcı sayısının 533 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bu gerçekten de son derece yüksek bir rakam.

Facebook kullanıcı bilgileri

Facebook uygulamasında yer alan doğum günleri, tam isimler ve bio bilgileri ele geçirildi. Tüm bu bilgiler Ayrıca e-posta detayları ile toplandı. Açığa çıkan bilgilere bakıldığında yaklaşık olarak 32 milyon ABD vatandaşının durumdan etkilendiği görülüyor. Diğerleri ise 11 milyon ile İngiltere ve 6 milyon ile Hindistan en fazla zarar gören ülkeler arasında yer alıyor.

Facebook konu ile ilgili sessizliğini korumaya devam ediyor

Gelen detaylara bakılırsa Facebook bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmıyor. Şirket siber suçluların kim olduğunu ya da nasıl saldırdığını henüz anlatmadı. Ayrıca oltalama tekniği ile saldırıların artış göstereceği tahmin ediliyor. Güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre sosyal mühendislik ile hackleme gibi yöntemler denenebilir.

Facebook güvenlik ihlallerini devam ettirirse muhtemelen kısa bir süre içerisinde büyük davalarla karşı karşıya kalabilir. Peki siz bu güvenlik ihlali hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> VMware’den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları

>> Twitter Güvenliği Büyük Tartışma Konusu Oldu: Ciddi Tehlikelerle Karşı Karşıyayız


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here