AMD DLSS Rakibi FidelityFX Super Resolution’ı Erkene Çekti

DLSS benzeri AMD FidelityFX Super Resolution hangi kartlarda çalışacak?

DLSS Nvidia’nın ekran kartlarına 4K’nın sorun çıkardığı dönemde AMD karşı bir çalımı oldu. Ne var ki şimdi AMD, DLSS’e rakip hem de açık kaynaklı FidelityFX Super Resolution’ı hazırlıyor. Üstelik bu özellik, sanılandan da önce karşımıza çıkacak.

AMD’nin yeni FidelityFX Super Resolution (FSR) özelliği beklenen de erken çıkıyor. Bugün yapılan açıklamayla özelliğin kullanıma açıldığı resmileşti. Ayrıca AMD’nin derin öğrenme süper örnekleme sistemi ile çalışan yapay zeka görüntü geliştirme özelliği önemli bazı oyunlarda karşımıza çıkacak. Bu özellik, düşük çözünürlükteki görüntüyü geliştirerek yüksek kare hızı ve kaliteyi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Böylece görüntü kalitesinden çok kayıp vermeden yüksek performans mümkün oluyor.

AMD FidelityFX Super Resolution özelliğinin bugün itibarıyla yedi oyunda başladığını söyledi. Anno 1800, Evil Genius 2, Godfall, Kingshunt, 22 Racing Series, Terminator: Resistance ve The Riftbreaker özelliğin açıldığı ilk oyunlar oldu. Şimdilik bu Nvidia DLSS destekleyen oyunların yanında etkileyici bir liste değil. Lakin AMD; DOTA 2, Resident Evil Village, Far Cry 6 gibi önemli oyunların çok yakında özelliğe kavuşacağını söyledi.

DLSS benzeri AMD FidelityFX Super Resolution hangi kartlarda çalışacak?

Çalıştığı oyunlardan çok bu özelliğin ne kadar iyi çalıştığı şu an daha önemli. AMD en yeni 6000 serisi başta olmak üzere çok sayıda karta özelliği açtı. RX 480, 470 ve 460 kartları bunların önde gelenleri oldu. Lakin daha önemlisi açık kaynak olan bu özelliğin rakip Nvidia kartlarını da desteklemesi. AMD, 30 serisinden 10 serisine kadar kartların Nvidia tarafında bu özelliği kullanabileceğini açıkladı. Bu da oyun tarafında henüz olmasa da kart tarafında gerçekten etkileyici bir destek olduğunu gösteriyor.

Üstelik AMD FSR ile amaca göre farklı geliştirme modları sağlıyor. Ultra kalite, dengeli ve performans modları arzunuza göre DLSS’in çalışma modunu değiştiriyor. Gelen incelemelere bakarsak yüksek kalitede FSR iyi bir performans sunuyor. Lakin dengeli ve performans odaklı modların görüntüde dikkat çeken bozukluklar yapabildiği gelen bilgiler dahilinde. Ne var ki bazı oyuncular sadece oyunu belli bir performansta oynamanın mümkün olmasına bile razı olacaktır.

Nvidia DLSS gibi ekran kartı üzerinde ekstra donanım istememesi bu teknolojinin geleceği hakkında merak doğuruyor. Nvidia DLSS 2.0’ını yakın zamanda kullanıma açtı. Bunun yanında FSR’nin konsollara da gelmesi kuvvetle muhtemel lakin bunun nasıl çalışacağını gelecekte göreceğiz.

Diğer haberler:

>> Google Sürekli Duruyor Hatası Nasıl Çözülür Pratik Yöntem

>> Cyberpunk 2077 Ray Tracing RDNA 2 Grafik İşlemcili AMD Kartlara Geliyor