Google Bizleri İzinsiz Dinlediğini İtiraf Etti: Ağır Bir Ceza Alabilir

Rusya'da Android sertifikası

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google bizleri izinsiz dinlediğini sonunda itiraf etti. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Google ile ilgili ilginç hikayeler duymak mümkün. Mesela kimileri konuştukları bir konu ile ilgili reklamların kendi önlerine getirildiğini söylemişti. Bazı kullanıcılar herhangi bir yerden rastgele bahsettikleri ürün reklamlarını Google üzerinden gördüklerini söylüyor. Bu kişiler kesinlikle Google asistan programını çalıştırmamıştı.

Normal şartlarda Google asistan uygulamasını açmak için bazı kelimeler kullanmanız gerekiyor Mesela “Hey, Google” ya da “Tamam, Google” gibi ifadeler kullanarak bu programı açabilirsiniz. İşte şikayet edilen nokta tam olarak burası. Bu tür kelimeleri kullanmadan Google, kullanıcıları asistan uygulaması üzerinden dinliyor.

Google bizleri izinsiz dinlediğini bir gerekçe ile açıklamaya çalıştı

Bu konu nedeniyle Google şu an mahkemede hesap veriyor. Şirket gerçekten de kullanıcıları dinlediğini sonunda itiraf etti. Ancak bu dinlemeyi bir nedene bağladı. Ona göre şirketin kullanıcıları dinleme hakkı var. Asistan programı devreye girdiği andan itibaren kullanıcıları dinleyebilir.

Google bizleri izinsiz dinlediğini

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden bir tanesi olan Google Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’nde savunmasını veriyor. Reklamları hedeflemek için kayıtları analiz etmekle suçlanan Google şirketi izinsiz dinleme konusunda da hesap veriyor. Mahkeme yargıcı Google ile ilgili pek olumlu fikirlere sahip değil.

Google ağır bir ceza alabilir

Konuyla ilgili konuşan mahkeme yargıcı şirketin tetikleyici bir kelime söylenmeden Google Asistan üzerinden kayıt toplamasını doğru bulmuyor. Ayrıca konuyla ilgili kullanıcılara yeteri kadar bilgi verilmediğini ifade ediyor. Şirketin sesleri dinleyip reklam önermesi mahkeme heyetinden ceza almasına neden olacak gibi görünüyor.

Google her ne kadar kurallar konusunda şeffaf davrandığını söylese bile aslında işin rengi biraz daha farklı. Kullanıcı odaklı reklam stratejisi geliştirmeye çalışan şirket henüz bu problemi gidermek için bir adım atmadı. Ceza alması halinde dünyanın her yerinde mahkeme süreci başlayabilir. Peki siz Google tarafından yapılan izinsiz dinlemeler ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Google Play Veri Hırsızı Uygulamaları Teker Teker Kaldırıyor: Kullandığınız Bir Uygulama Listede Yer Alabilir

>> Google ABD Ordusuna Büyük Destek Sunuyor: Bakın Şirket Nasıl Bir Yöntem İzliyor