Microsoft Çalışanı Firmayı Sırtından Vurdu: 10 Milyon Dolar Çaldı

Vurguncu Microsoft çalışanı sistemi test ederken paraları cebe indirdi

Sistemleri test etmesi beklenen bir Microsoft çalışanı zimmetine para geçirmiş. Kısacası deneme için yaptığı alışverişleri kendine aktaran çalışanın vurgunu ortaya çıktı. İşte konu ile ilgili detaylar…

Microsoft çalışanı Volodymyr Kvashuk normalde haberlere konu olacak önemli bir isim değil. Üstelik yaptığı vurgun planladığı gibi gitseydi biz onu öğrenmeden kendisi kaybolup gidecekti. Ne var ki planı ortaya çıktı. Böylece biz de bu önemli haberi sizlerle paylaşma şansına kavuştuk. Kvashuk ortaya çıkanlara göre Xbox hediye kartlarıyla 10.1 milyon dolar çalmaya çalışırken yakayı ele verdi.

Gelen bilgilere göre Volodymyr Kvashuk 2027’ye kadar hapis cezası çekecek. Üstelik bundan sonra ABD’den ülkesi Ukrayna’ya sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalacak. Son olarak kendisinin 8.3 milyon doları geri ödemesi de talepler arasında. Böylesine ağır cezalar oldukça ilginç bir sürecin sonucunda ortaya çıktı. Başlangıçta firmanın altyapısını test etmek için çalışan bir personel olan Kvashuk yakaladığı açıktan yararlanmak istedi. Bu sayede hediye kartlarını kendisine aktardı.

Vurguncu Microsoft çalışanı sistemi test ederken paraları cebe indirdi

Sahte kredi kartlarıyla sistemi test eden isim sonuçta gerçek satın alımların gerçekleştiği bir açık buldu. Özetle Microsoft’un sistemi denemeler esnasında sahte alımlar karşılığında gerçekten ürünü teslim eden bir hataya sahipti. Ne var ki Xbox hediye kartlarında ortaya çıkan bu sırrı Kvashuk firmaya bildirmek yerine kendi yararına kullandı. Bu açıktan sonuna kadar yararlanan fırsatçı personel bu çekleri daha hızlı çekmek için bir program bile yazdı.

Savcılara göre hırslarına kurban olan çalışan, Xbox hediye kartlarının fiyatlarında küresel dalgalanmalara sebep verdi. Bundan sonrası ise tam bir kovalamaca. Kvashuk’un bu suçu işlediğini tespit etmeye çalışanlar adeta bir kedi fare oyununun içinde kalıyor. Sonuçta yaşananlar filmlere konu olabilecek kadar ilginç bir hikayeye dönüştü. 2017’den günümüze kadar süren kovalamaca ise sonuçta Volodymyr Kvashuk’un ağır cezalarla yüz yüze kaldığı bir enselenme halini aldı. Bakalım bir hikaye için arayışta olan Hollywood yapımcıları bu hikayeyi detaylarıyla ne zaman karşımıza çıkaracak?

Diğer haberler:

>>Twitter Güvenilir Arkadaşlar Özelliği Geliyor: Instagram’dan Kopyala Yapıştır

>> Google Play Veri Hırsızı Uygulamaları Teker Teker Kaldırıyor: Kullandığınız Bir Uygulama Listede Yer Alabilir