Android 13 APK Yüklemeyi Durduracak: Google Çok Ciddi

Android 13 çıkış tarihi

Android 13 APK yüklemeyi durduracak bazı özelliklere sahip olacak. Bilgisayar korsanları genellikle APK üzerinden cihazlara erişebiliyor. Google durumun farkında.

Akıllı telefon kullanıcılarının giderek daha fazla artması ile birlikte gizlilik büyük bir öneme sahip oldu. Bilgisayar korsanları her ne kadar Android işletim sistemine ulaşmakta zorlansa bile bunu çözmeleri pek zor olmuyor. Android 13 ile birlikte Google hem kullanıcı gizliliğini artırmak hem de bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağlamak istiyor.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek istediğini söyleyen Google yeni bazı denemeler yapıyor. Bu denemeler Android 13 Beta programı çerçevesinde uygulanıyor. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için sideloading çalışması yapılacak. Bu çalışma ile birlikte artık APK yüklemek büyük oranda zor hale gelecek. Google çok ciddi kısıtlamalar getiriyor.

Android 13 APK yüklemeyi zorlaştırıyor

Konu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Google üçüncü taraf uygulamalar ile ilgili hizmetleri askıya alacak. Erişilebilirlik hizmetlerinin etkinleştirilip etkinleştirilemeyeceği tamamen kullanıcıların insiyatifine kalıyor. Android 13 Beta ile birlikte indirilen uygulamanın bilgi ekranında kısıtlı ayarlara izin ver seçeneği yer alacak.

Android 13 APK yüklemeyi

Google akıllı telefonları ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarına karşı APK önlemi almak istiyor. Bu önlem ile birlikte akıllı telefonları ele geçirmek neredeyse imkansız hale gelecek. Özellikle APK dosyaları üzerinden kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırısı yapılıyor. Google bu tür saldırıların gerçekleşmesini istemiyor.

APK dosyaları işletim sistemlerinin hedefinde

Hem Android hemde iOS işletim sistemlerinde APK kullanımı büyük oranda engellenmek isteniyor. Hackerlar cihazlara bu sistem üzerinden rahatlıkla erişebildiği için APK peki sevilmiyor. Ancak kullanıcılar bazı uygulamaları ücretsiz hale getirebilmek için APK indiriyor. Kimileri ise uygulamaları denemek için bu tür dosyalara başvuruyor.

Android 13 ile birlikte artık gizlilik ve güvenlik gibi konuların sorun olmaktan çıkacağını söyleyebiliriz. Ancak bu durum kullanıcıların özgürlüğünü bir miktar kısıtlayacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Anker Nebula 4K Stick Android TV Box İle Binlerce Yeni İçerik TV’nizde!

>> Sevilen Android Uygulaması Marketten Kalkıyor: Kullanıcılar Üzgün!