Google Rusya’da İflas Sürecini Başlattı: Resmen Geri Çekiliyor

Google AdSense kazancını

Google Rusya’da iflas sürecini başlatarak önemli bir ilke imza attı. Özellikle son dönemlerde ülkede çok büyük problemler yaşanıyordu.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google şu sıralar önemli kararlar alıyor. Şirket özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle çok zor durumda kalmıştı. Şimdilerde bu iflas süreci ile artık resmi bir hale geldi. Google Rusya’dan tamamen çekiliyor.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Google aslında Rusya içerisinde çok fazla zor durumda kalmıştı. Rus yetkililer Google markasının Rusya’da yer alan bütün banka hesaplarına el koymuştu. Bu durum Google için artık sürdürülemez hale geldi.

Google Rusya’da iflas kararı verdi

YouTube ve Gmail gibi hizmetler Rusya içerisinde bir miktar tehlikeye düştü. Ancak Google tarafından yapılan açıklamalar yüreklere su serpti. Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş süreci nedeniyle Google gibi şirketler ülkeden çekilme kararı alıyordu. Daha doğrusu böyle bir karar almak için bahane kolladılar.

Google Rusya'da iflas sürecini

Google’ın Rusya içerisinde yer alan banka hesaplarına el konulması bulunmaz bir fırsat oldu. Google iflas sürecini başlatarak Rusya’dan tamamen çekilme kararı aldı. Zaten şirket istese bile ülke içerisinde faaliyetlerine devam edemez. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş süreci buna benzer daha fazla haberin gelmesine neden olacak gibi görünüyor.

Google büyük bir ceza almıştı

Hatırlayacağınız üzere Google Rusya’da çok büyük bir ceza aldı. Şirkete başlatılan bir soruşturma kapsamında 15 milyon dolarlık para cezası verildi. Her ne kadar bu küçük görünse bile yine de Google’ın canını acıtabilecek bir boyutta. Rusya özelinde yapılan açıklamalara baktığımızda Google bir noktada bu para cezasından kurtulmuş oldu.

Google ve Rusya arasında görüşmeler devam ediyor. Şirket iflas işlemlerini kısa bir süre içerisinde tamamlayacak. Böylece tamamen ülkeden çekilmiş olacak. Fakat Google, Gmail ve YouTube gibi uygulamalar Rusya vatandaşları tarafından kullanılabilecek.

İlgili Haberler:

>> Google Pixel 6a Resmen Tanıtıldı! İşte Özellikler ve Fiyat!

>> Yeni Google Pixel Watch Kullanıcıları Hayal Kırıklığına Uğrattı!