IBM bulut için iki farklı şirkete ayrılacak!

IBM bulut
Google News Abone Ol

IBM bulut sistemlerine daha iyi odaklanmak için 2021 yılında iki farklı şirkete ayrılacak. IBM’in yeni planları hakkında her şey burada!

IBM, beş yıl önce yarı iletkenleri elden çıkardıktan sonra, “yönetilen altyapı hizmetlerini” yeni bir ad altında ele alacağını duyurmuştu. 2021’de faaliyete geçmesi planlanan ve NewCo olarak bahsedilen bu şirketin buluta odaklanması bekleniyor. Yani IBM bulut sistemlerine daha iyi odaklanmak için 2021 yılında iki farklı şirkete ayrılacak.

IBM bulut için kolları sıvadı

IBM, “NewCo” nun yönetilen altyapı hizmetleri sektörünün yönetimini başlatır başlatmaz eline alacağını belirtiyor. Bu güven, esas olarak, Fortune 100 şirketlerinin 75’ini içeren mevcut IBM müşteri havuzunun sayesinde, yeni firmanın başlangıçta almak zorunda olduğu müşteri akışı tarafından aşılanmıştır.

IBM, “NewCo” aracılığıyla, odak noktasını bulut segmentine kaydırırken, Küresel Teknoloji Hizmetleri’nin müşterilerine sonuçlar sunmayı planlıyor. Bunun nedeni olarak, IBM’e göre açık hibrit bulut platformunun gelecekte 1 trilyon dolarlık bir pazar olma vaadinde bulunması gösteriliyor. IBM ise 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatını temsil eden açık hibrit bulut platformuna odaklanacak.

IBM bulut

Bu yılın başlarında Gini Rometty’nin yerini alan IBM CEO’su Arvind Krishna, bu yeni stratejinin şirketin operasyonlarında “önemli bir değişim” olduğunu söyledi.

Krishna ayrıca, şirketin son birkaç on yıldaki ağ, PC ve yarı iletken işlerinden vazgeçme geçmişinin altını çizdi ve en son elden çıkarma nedeninin aynı olduğunu ima etti. Krishna’a göre, bu operasyon alanları zorunlu olarak entegre değer teklifinde rol oynamıyor.

Reuters tarafından açıklanan bilgilere göre; Wedbush Securities’de analist olan Moshe Katri, IBM’in operasyonlarını bölme kararını akıllıca olarak nitelendirdi. Moshe Katri; “Amerikan teknoloji firması esasen küçülen, düşük marjlı bir operasyondan kurtuluyor. IBM operasyonun geri kalanı için daha güçlü büyümeyi hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

IBM’in 2021 yılında Amazon’un cloud servislerine rakip olması bekleniyor. Geleceğin bulutta olduğunu gören IBM’in iki farklı firmaya ayrılması oldukça mantıklı görünüyor. Şimdilik resmiyete kavuşmayan yeni şirket hakkında önümüzdeki aylarda daha net bilgiler gelecektir.

İlgili Haberler

>> IBM Araştırması: Türkiye’de bir veri ihlali maliyeti 12,3 Milyon TL

>> IBM, Microsoft ve Amazon’un Yüksek Miktarda Ethereum Sahibi Olduğu İddia Edildi


CEVAP VER