Tesla Satış Sayısı 200 Bini Geçti: 2. Çeyrek Raporu Açıklandı

Elon Musk vergi tartışmalarına

2021 yılının ikinci çeyreğinin satış sayısı Tesla için rekor anlamına geliyor. Özetle bu çeyrekte firma 201.250 tane aracı teslim etmeyi başardı. Raporun detayları ise haberimizde…

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla 2021’in ikinci çeyreğinde 206.421 araç üretmeyi başardı. Bununla birlikte firma, 201.421 tane aracın teslimatını yaptı. Ne var ki firma Wall Street’te yapılan tahminlerin gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

Çeyrek boyunca Tesla’nın ürettiği araçların çoğunluğu Model 3 ve Model Y’den oluştu. Bu iki modelin toplam üretim sayısı 204.081 olarak gerçekleşti. Öte yandan 2.340 araç ise Model S ve Model X üretimlerine gitti. Buna karşın firma üst düzey “Plaid” ismini taşıyan kaç tane Model S sedan ürettiğini ise belirtmedi. Lakin bu araçların sahiplerine ulaşmaya başladığı kesin.

Geçtiğimiz ayın başlarında Tesla, Model S’te önemli yenilikler gerçekleştirdi. Araç için yeni bir güç aktarma organı, daha fazla beygir gücü, yeni bir yatay dokunmatik ekran, yatay bir direksiyon simidi ve daha fazla menzile sahip. Teslimatları gerçekleşen bu üst düzey model maalesef olumsuz haberlerin konusu olmaktan kurtulamadı. Öğrenilene göre satılan bir Model S Plaid Pennsylvania eyaletinde alev aldı ve sürücü araçtan çıkmayı başaramadı.

Tesla hatalı araçları hakkındaki bu açıklamaya henüz net bir cevap vermedi

Tesla her çeyrekte satış sayısı rekorları kırmaya devam ediyor

İkinci çeyrek teslimat sayılar bir önceki çeyrekte de kırılan rekorun gelişmesi anlamına geliyor. Böylece firma daha önceki çeyrekteki 185 bin sayısını aşmış oldu. Ayrıca teslimatları geciktirmesiyle kullanıcıları üzen firmanın gelişmeyi sürdürmesi de bir hayli önemli. Bununla birlikte firma önümüzdeki süreçte teslimatını artırmak için çalışmalara devam ediyor. Firma Çin’den sonra Texas ve Almanya’da iki fabrikayı daha hayata geçirme çabasında. Geçtiğimiz sene Elon Musk’ın koyduğu 500 bin satış hedefini geçemeyen firma bu sene bir hayli iddialı.

Üstelik otomobil sektörünü ciddi anlamda etkileyen yarı iletken kıtlığı firmaya yardımcı olmuyor. Tamamen elektroniğe dayanan Tesla araçlar geleneksel otomobillerden çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Musk, bir tweetinde tedarik zincirindeki baskı sebebiyle fiyatların arttığını söylemişti.

Yılın ikinci çeyreği bunların yanında yönetimde de değişikliklerin yaşandığı bir sürece sahne oldu. Firmanın eski genel danışmanı Al Prescott ve yardımcısı Lynn Miller şirketten ayrıldılar. Ayrıca, Haziran ayında ski otomotiv ve ağır kamyon başkanı Jerome Guillen dahil olmak üzere birçok üst düzey Tesla yöneticisinin şirketten ayrıldığı haber konusu oldu.

Diğer haberler:

>> Vivo Drone Uçurabilen Telefon Üretecek: Akıllara Durgunluk Veren Cihaz

>> Getir Uygulaması Avrupa’da Büyümeye Doymadı: Yeni Bir Şirketi Bünyesine Kattı