İkinci El Otomobil Satışlarına Vergi Getirilecek: Fiyatlar Uçabilir

Akaryakıt zammı rekor

İkinci el otomobil satışlarına vergi getirilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Görünüşe göre ikinci el araç alan da satan da vergi verecek. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’de vergi alanında özellikle son dönemlerde çok tartışmalı kararlar alınıyor. Akıllı telefonlar ve elektronik cihazlar ile ilgili gelen vergiler büyük tepki çekiyordu. Şimdi ise yepyeni bir vergi daha geliyor. Buna göre ikinci el araç alış ve satışlarında vergi toplanacak. Bu konuda çok sıkı tedbirler getirilmesi amaçlanıyor.

Hükümet tarafından meclise sunulması beklenen bu yasa taslağı ile birlikte araç alım ve satımları binde 5 oranında vergilenecek. Böylece zaten sıfır araçlardan alınan otomobil vergileri aynı zamanda ikinci el araçlardan da alınmış olacak. Yani işin açıkçası vergiden vergi alınacak.

İkinci el otomobil satışlarına vergi kararı fiyatları artırabilir

TBMM Genel Kurulu’na sunulması beklenen bu yasa taslağı önemli bir fiyat artışına neden olabilir. Sıfır otomobillerin çok ciddi miktarda fiyat artışı yaşaması insanları ikinci el modellere yöneltti. Hatta ikinci el ile alakalı piyasalar yükseliş kazandı. Ancak bu durum pek uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

İkinci el otomobil satışlarına vergi

Türkiye’de herhangi bir sektör gelir elde etmeye başladığında bundan vergi alınıyor. Bazen vatandaşların tepkisine neden olan bu tür adımlar şimdi ikinci el otomobiller için atıldı. Gelen son detaylara göre Türkiye’de yeni bir vergi doğmuş olacak. Üstelik bunun çok fazla uzun sürmesi beklenmiyor. Muhtemelen kısa süre içerisinde meclisten geçip yasa haline gelecek.

Satışların düşük gösterilmesi engellenecek

Konuyla alakalı adımlar atan yetkililer satışların düşük gösterilmesi ihtimalini de hesaplıyor. Buna göre satışı yapılan araçların düşük gösterilmesini engellemek için en az aracın kasko değeri kadar fiyat biçilmesi kararlaştırılacak. Böylece aracın kasko değerinden daha düşük miktarda fiyat verilemeyecek.

İkinci el otomobillerin piyasası yaklaşık olarak 300 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Bu durum vergi üzerinden iyi bir kazanç elde edilebileceğini gösteriyor. Yaklaşık olarak binde 5 harç ödemesi ile birlikte fiyatların bir miktar daha artış göstermesi bekleniyor. Peki siz bu vergi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Hyundai Alev Alma Riskiyle Elektrikli Konaları Geri Çağırdı

>> Google’ın Oyun Stüdyosu Neden Başarısız Oldu?