Hazine Bakanlığı Kripto Para Vergisi Getirebilir: İşte Merak Edilen Detaylar

Bitcoin enflasyon karşısında

Uzun bir süredir Hazine Bakanlığı kripto para vergisi ile ilgili çalışmalar yapıyordu. İşin aslına bakacak olursak Bitcoin ve türevlerinde nasıl vergi getirileceği net değil. Şimdi ise yapılan açıklamalar aslında bunun pek zor olmadığını gösteriyor.

Dünyanın en büyük kripto parası olarak bilinen Bitcoin ve diğer türler merkeziyetsiz bir sistem ile yönetilir. Normal şartlarda paralar Merkez Bankalarına bağlıdır. Mesela dolar ABD Merkez Bankası tarafından basılır. Euro Avrupa Merkez Bankası tarafından basılırken Türk lirası Türkiye Merkez Bankası tarafından üretilip dağıtılır.

Kripto paralar ise hiçbir merkezi sisteme bağlı değildir. Ya da Merkez Bankaları tarafından üretilmez. Bunun yerine tamamen özgün Blockchain zincirleri ile üretilmektedir. Bu durum takip edilmesini neredeyse imkansız hale getirir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bunu değiştirmek istiyor.

Hazine Bakanlığı kripto para vergisi yeni açıklamalarla ortaya çıktı

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Özgür Demirtaş tarafından bir Clubhouse görüşmesi yapılmıştı. Bu görüşme sonucunda kripto paralara vergi gelip gelmeyeceği tartışıldı. Buna göre birçok kişi kripto paralara vergi geleceğini düşünüyor. Zaten geçtiğimiz günlerde miras vergisi açıklanan ilk vergi oldu.

Hazine Bakanlığı kripto para

Herhangi birisi kripto paralarını miras olarak bırakmak isterse vergi ödeyecek. Birçok kişi tarafından bu durum haksızlık olarak değerlendirilirse bile yine de devletin vergiler konusunda daha çok adım atacağı ifade ediliyor. Hazine Bakanlığı kripto para vergisi muhabbeti zaten buradan ortaya çıktı.

Kripto paralarda yeni vergiler gelebilir

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları bizde paylaşıyoruz denildi. Ayrıca Türkiye’deki banka denetleme kurumlarının konu ile alakalı çalıştığını ifade etti. Buna göre muhtemelen kurumların ortak çalışması sonucunda bir açıklama daha yapılacak.

Elbette kripto paralarda tam olarak bir vergilendirme yapmak zor. İşte tam da bu nedenle bankalar üzerinden yapılan alış ve satışlara göz atılacak. ABD gibi ülkeler ise bankalardan kripto para alış ve satışını gerçekleştirerek işi yasal hale getirmek istiyor. Peki sizce Türkiye’de kripto para vergisi getirilebilir mi?

İlgili Haberler:

>> Oyun Oynayan Bir Yapay Zeka 80’ler Klasiklerinde Ustalaştı

>> İkinci El Otomobil Satışlarına Vergi Getirilecek: Fiyatlar Uçabilir