İklim Değişikliği Bu Ülkeleri Yerle Bir Edebilir: Tablo Dramatik Hale Gelmeye Başladı

iklim değişikliği bu ülkeleri

Bütün dünyanın en büyük problemlerinden bir tanesi olarak görülen iklim değişikliği bu ülkeleri çok kötü şekilde etkileyecek gibi görünüyor. Ülkelerin genel özelliklerine bakıldığında bazı ortak yönler var. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

.

Özellikle son dönemlerde çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. Aklınıza gelebilecek neredeyse her alanda dünya zor zamanlar yaşıyor. Ancak hiçbirisi iklim değişikliği kadar ön plana çıkmadı. Kirliliğinin en ağır sonuçlarından bir tanesinin küresel ısınma olması aslında hızlı bir şekilde önlem alınması gerektiğini gösteriyor.

İklim değişikliği ile ilgili yapılan çalışmalar bizlere bazı bölgelerin bu konuda daha şanssız olacağını gösteriyor. Kirlilik riskini azaltmak ise ne yazık ki sadece eyleme geçmekle mümkün. Toksik kirlilik ve iklim değişikliği eyleme geçilmediği takdirde bazı ülkeleri yeryüzünden silebilir.

İklim değişikliği bazı ülkeleri bakın nasıl etkileyecek

176 ülke ile yapılan çalışmalarda ortaya bazı sonuçlar çıktı l. ND-GAIN (Notre Dame Global Adaptation Index), EPI (Yale Environmental Performance Index) ve GAHP (Global Alliance on Health and Pollution) veri tabanları üzerinden çalışmaları yapıldı.

iklim değişikliği bu ülkeleri

Bu çalışmalara bakıldığında güçlü ve istatistiksel bazı anlamlı ilişkiler ortaya çıktı. İklim değişikliği konusunda en yüksek risk altında olan ülkelerin dünya nüfusunun yaklaşık olarak üçte birini oluşturduğu görüldü. Bu rakamlar tahmin edilenden çok daha ağır bir tabloyu gösteriyor. Geliri düşük olan ülkelerin iklim değişikliğinden çok daha ağır bir şekilde etkileneceği ifade ediliyor.

Bazı ülkelerde iklim değişikliği hızlıca dönüştürülebilir

Yapılan araştırmalara bakıldığında Çin, Hindistan, Solomon Adaları, Butan, Gürcistan ve Kore Cumhuriyeti gibi bölgelerde iklim değişikliğinin çok daha hızlı bir şekilde tersine dönebileceği ifade ediliyor. Bunun için küçük bir çaba bile yeterli.

ABD ve Çin ise çevre kirliliği ve küresel ısınma konularında en fazla eleştiri alan iki ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ülkelerin IQ seviyeleri ve yapısal kapasiteleri değerlendirildiğinde bu sürdürülebilir bir durum değil. Peki siz iklim değişikliği ve ağır sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Çin’de yeni ölümcül virüs ortaya çıktı: Bulaştığı anda öldürmeye başlıyor

>> Güzellik Hesaplaması Yapan Site Büyük Dikkat Çekiyor: Ne Kadar Güzel Olduğunuzu Hesaplayabilirsiniz


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here