İlk Buluşmada Eve Davet Etmek: Zor mu, Yoksa Yeni Normal mi?

Günümüzde hemen her şey gibi, ilişkiler de zor ve karmaşık. Bir zamanlar ilk buluşma itibarıyla pastanelerde kuru pasta – limonata ikilisi ve heyecanla atan kalpler olurdu. Günümüzde ise, flörtleşmek, serbest ilişkiler ve ciddi ilişkiler için pek çok tanışma uygulaması var. Her gün sağa sola kaydıran, mesajlaşan, beğenen ve beğenmeyen milyonlarca insan var. Peki oldu da ilk adımlar olumlu gerçekleşti diyelim… Peki eve mi davet etmeli/edilmeli, yoksa halka açık bir lokasyonda mı buluşmalı? Bu konuda uzmanların bazı tavsiyeleri var. İşte Mashable’da yer verilen makaleden öne çıkan detaylar…

Öncelikle, son yıllarda yaşanan kovid salgını sebebiyle her şey gibi flört alışkanlıklarında da değişikliklerin yaşandığı bir gerçek. Bu bağlamda, çoğu insan artık eskisi gibi hareket etmiyor. Örneğin, Amerika’da yaşayan her 10 yalnız yetişkinden 7 tanesi, kovid sonrasında buluşmaya çıkmanın zorlaştığını düşünüyor. Tabii burada pek çok soru sorulabilir, ama özellikle de sağlık kaynaklı endişeler olabilir. Bu, son aylarda Reddit gibi sitelerde de tartışılan bir konu. Bu sebeple de pek çok kişi, ilk buluşma için dış mekânlar yerine kendi evlerinin tercih edilmesinin daha uygun olduğunu düşünüyor.

Ama burada şunu da düşünmek gerekiyor. Diyelim ki siz, kendi evinizi uygun görüyorsunuz. Peki ama flörtleştiğiniz kişi de bu seçime olumlu bakıyor mu? Siz kendinizi konforlu ve güvende hissediyor olabilirsiniz, ama aynı şey kız/erkek arkadaşınız için de geçerli mi? Bu yüzden de bu tip konuların başta konuşulması çok önemli.
Burada, pek çok kişi için “güvenlik” unsuru ön plana çıkıyor. Uzmanlar ise, ilk buluşma için çok da risk almaya gerek olmadığını, karşınızdaki insanı tanımaya başlamak için halka açık bir mekânda buluşmanın daha iyi olacağını ifade ediyor; bir lokanta ya da bar gibi. Böylece eğer endişeleriniz varsa, bu tip mekânlarda kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

İlk Buluşmada Eve Davet Etmek: Zor mu, Yoksa Yeni Normal mi?

Uzmanlar, ilk etapta sınırlarınızı belirlemeniz ve kurallarınızı açıklamanız gerektiğini de ifade ediyor. Böylece yanlış beklentiler de oluşmayacak, daha sağlıklı iletişim kurulabilecektir. Takılmak mı istiyorsunuz yoksa uzun süreli bir ilişki mi?

Örneğin bazı kişiler, aynı zevklere sahip insanlarla aynı ev ortamında buluşmanın daha güzel olduğunu ifade ediyor. Siz bir müzisyensiniz ve tanıştığınız kişi de müzisyen diyelim. Bu, sizin ortak, güçlü bir noktanız olduğunu gösteriyor ve bu sayede ileride ortak çalışmalara da imza atabilirsiniz. Öte yandan bir diğer ismini vermek istemeyen kişi ise, ilk buluşmanın evde olmasının “mutlaka cinsel birliktelik olacaktır” anlamına gelmediğini de ifade ediyor. Eğer evinizi arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız, ilk buluşmada güvenli bir mekân olarak flörtünüzü evinize de davet edebilirsiniz. Bu tabii tamamen şartlar ve isteklere bağlı bir hamle olacaktır.

Tabii ki “güven” faktörünün ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek yoktur diye düşünüyoruz. “Güven” yoksa, ne özel hayatta ne de iş hayatınızda rahat yol alabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Hive Social Nedir? İşte Twitter’ın Yeni Rakibi! Kullanıcı Sayısı Artıyor