Intel Üçüncü Nesil NUC Enthusiast Mini PC’yi Duyurdu

Intel Üçüncü Nesil NUC Enthusiast zengin giriş-çıkış seçenekleri sunuyor

Intel üçüncü nesil NUC Enthusiast serisi  11. Nesil Phantom Canyon işlemcili mini bilgisayarını tanıttı. Küçük alanda ciddi performans vadeden bu bilgisayarın detayları haberimizde.

CES 2021 duyurularının bir parçası olarak Intel, çeşitli NUC bilgisayarlarını yeniledi. Standart NUC11 serisi üç yeni model olan ve 11. nesil Core i3, i5 ve i7 işlemcilerini kullanan üç mini bilgisayarı tanıttı. Bu modeller standart Intel UHD Graphics ve Iris Xe Graphics grafik çipleriyle gelirken Wi-Fi 6, 64 GB’a kadar RAM desteği USB 3.2 Gen 2 Type-A ve Thunderbolt 3 gibi özelliklerle geliyorlar.

2016 yılında ilk nesli piyasaya sürülen NUC Enthusiast serisi ise ilk olarak Skull Canyon NUC olarak tanıtılmıştı ve diğer NUC modelleri aksine dik duran yapısıyla daha az yer kaplaması dikkat çekiyordu. Bu serinin Kaby-Lake kullanan versiyonları aynında AMD üretimi bir grafik işlemcisi de sunarak performansı ileri bir noktaya taşımıştı. Şimdi ise bu serinin 3. nesli karşımızda ve grafik desteği değişen partnerlikle birlikte bir adım daha ileri taşınmış durumda. NUC 11 Enthusiast olarak adlandırılan serinin üçüncü nesli, 11. nesil Intel Core i7-1165G7 işlemcisiyle geliyor ve bu işlemciye NVIDIA RTX 2060 grafik işlemcisi eşlik ediyor. Bu koşullar bu minik bilgisayarın bir oyun canavarı olacağını gösteriyor.

Intel Üçüncü Nesil NUC Enthusiast zengin giriş-çıkış seçenekleri sunuyor

Phantom Canyon NUC’un kullanıcılara sunduğu seçenekler de oldukça geniş. Bu minik bilgisayar biri önde biri arkada olmak üzere iki adet Thunderbolt 4 portu ile geliyor. Bu girişlerden içinde yer alan Xe grafik işlemcisinin ürettiği görüntüleri de almak mümkün. İki adet USB 3.2 Gen 2 Type-A portları ve bir adet SDXC UHS-II kart yuvası da ön kısımda yer alıyor. Bunların hemen yanında ise bir adet ses jack’ına yer verilmiş. Ayrıca ön kısımda dörtlü bir dahili mikrofon da yer alıyor.

Bilgisayarın arka kısmı da önü kadar zengin bir port çeşitliliği sunuyor. Arkada da bir adet ses çıkışı yanında 2.5 Gbps destekli bir ethernet göze çarpıyor. Dört adet USB 3.2 Gen 2 Type-A da burada göze çarpmakta. NVDIA RTX 2060’ın HDMI ve Mini Display Port çıkışı da bilgisayarın arkasında yer alıyor.

Bu cihazın istediğiniz ekrana takılıp çalıştırılabilen bir gaming laptop izlenimi verdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu bilgisayarların geleneksel olarak RAM ve SSD yada HDD içermediklerini hatırlatalım. Eğer bu cihazı almayı düşünecekseniz bunların da ekstra masraf olacaklarını hatırlatmak gerek.

Diğer haberler

>> Microsoft Türkiye, “3 Dakikada Teknoloji” video serisiyle dijital dünyanın nabzını tutuyor

>> Windows 10 Son güncellemesi ile kullanıcıları çıldırttı