iPhone 14 Tartışmalara Neden Oldu: iPhone 13 Bile Eskimeye Başladı

iPhone 13 yazılım hatası

Apple tarafından geliştirilecek olan iPhone 14 tartışmalara neden oldu. Özellikle son dönemlerde şirketin her yıl çıkardığı akıllı telefon ile ilgili yoğun tartışmalar yapılıyor.

iPhone 14 denilince muhtemelen ilk etapta biraz şaşırdınız. Henüz iPhone 13 modeli bile piyasaya sürülmeden bu cihaz hakkında konuşuluyor. Dünyanın en gelişmiş işletim sistemlerinden bir tanesi olan iOS muhtemelen seneye gelecek olan iPhone 14 modelini zora sokacak.

Apple analistleri tarafından ortaya atılan tartışmalara göre iPhone için zor günler başlıyor. Şirket çocuk cinsel taciz materyali taraması ile büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Özellikle çocuklarla ilgili cinsel taciz konusunda kendisi bir tarama yapmak istiyor. Hükümetler sırf bu nedenle iPhone cihazlarına girmeye çalışıyordu.

iPhone 14 tartışmalara konu olmaya devam edecek

ABD ve bazı ülkeler Apple cihazları ile ilgili bazı taleplerde bulunuyor. Mesela herhangi birisinin iPhone cihazına girmek istediklerinde çocuklara cinsel taciz iddialarını ortaya atıyorlar. Böylece akıllı telefonlara girmek çok daha kolay hale geliyor. Ancak iPhone sırf bunu engelleyebilmek için kendisi cinsel taciz suçları ile mücadele edeceğini açıkladı.

iPhone 14 tartışmalara

Herhangi bir iPhone kullanıcısı tüm fotoğraf ve videolarının taranmasına izin vermek zorunda kalacak. Üstelik bu kullanıcı iznine tabi olmayacak. Yani iPhone cihazlar Apple tarafından istenildiği kadar taranabilecek. Bu büyük bir veri ihlaline neden olabilir.

Apple yeni iPhone modellerinde sorun yaşayabilir

Görüntü kontrolü gibi çeşitli taramalarla gündeme gelen Apple yeni iPhone modellerinde sorun yaşayacak gibi görünüyor. Kullanıcılar kendi cihazlarındaki bilgilerin dışarıya sızdırılmasından korkuyor. Eğer böyle bir şey meydana gelirse sadece iPhone 13 değil aynı şekilde iPhone 14 modelinde de bazı problemler yaşanabilir.

En iyi ihtimalle bu durum Apple satış rakamlarını olumsuz yönde etkileyecek. WhatsApp topluluk sözleşmesi ile ilgili yaşanan tepkiler muhtemelen iPhone cihazlarında da ortaya çıkacak. Peki sizce Apple bu konuda nasıl bir denge izlemeli? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Facebook iPhone Kullanıcılarını İzlemenin Yollarını Arıyor: Her Yolu Deneyecek

>> Akıllı Telefonlar Basur Problemine Neler Oluyor: Bilim İnsanları Sonunda Buldu