iPhone Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı İle Karşı Karşıya: Uyarıda Bulundular

iPhone kötü amaçlı yazılım

iPhone kötü amaçlı yazılım saldırısı nedeniyle zor durumda kalıyor. Özellikle son dönemlerde kötü amaçlı yazılım çalıştıran bazı özellikler tespit edildi.

Apple hiç şüphesiz dünyanın en güvenli markaları içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde Apple güvenilirlik bakımından kendisini fazlasıyla ön plana çıkardı. Hatırlayacağınız üzere Facebook gibi şirketlerin veri toplamasını engelledi. Tüm bunlar ona artı olarak eklense bile yine de kötü bir haber var.

Almanya’da yer alan bir teknik üniversite tarafından yapılan çalışmalar sonucunda aslında Apple için tehlike çanlarının çaldığı ifade edildi. Apple’a konu ile ilgili bir e-posta gönderildi. Bu e-posta içerisinde önemli bir güvenlik açığı haber veriliyor. Apple henüz bu e-postaya cevap vermedi.

iPhone kötü amaçlı yazılım saldırısına uğrayabilir

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda iPhone cihazlarda aslında tam olarak kapanma durumu gerçekleşmediği ifade edildi. Teknolojik aletler normal şartlarda kapatıldığında saat ve tarih gibi ayarların güncel kalabilmesi için bazı sistemler açık kalıyor. İşte bu açık kalma durumu iPhone cihazlarda güvenlik açığına neden oluyor.

iPhone kötü amaçlı yazılım

Apple tarafından geliştirilen iPhone cihazlarında yer alan bazı özelliklerin güncel kalabilmesi için düşük güç modu açılıyor. Yani siz kapatsanız bile aslında sadece düşük mod çalışıyor. Bu durum kötü amaçlı yazılımların cihazlara yüklenmesini sağlıyor. Düşük güç modu aynı zamanda güvenlik açığı yaratıyor.

Donanım ve yazılım saldırıları gerçekleşebilir

Almanya’da yer alan bu teknik üniversite tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda donanım ve yazılım saldırılarının büyük bir problem yaratma ihtimali olduğu ifade edildi. Eğer herhangi bir saldırı gerçekleşirse iPhone cihazlar savunmasız kalacaktır.

Konuyla ilgili henüz Apple tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak şirketin bunu halledebilimesi açıkçası pek kolay görünmüyor. Bahsi geçen sorun çok uzun yıllardır devam ediyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple, Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Kaptırdı!

>> Apple İçin Katlanır Paneller Uzak Değil: İlk Sızıntı Gerçekleşti!