iPhone SE kamera performansı nasıl? DxOMark son noktayı koydu!

iPhone SE kamera performansı nasıl? DxOMark son noktayı koydu!

iPhone SE 2020

Herkesin merakla beklediği iPhone SE kamera performansı DxOMark sayesinde ortaya çıktı. Hem ön kamera hem de arka kamera bakalım nasılmış?

Apple, iPhone XR ile denediği uygun fiyatlı iPhone projesi ile başarılı olmuş ve döneminde en çok satan telefon unvanını eline almıştı. Apple daha sonra iPhone 11 ile bu politikasını devam ettirmişti. Ancak iPhone 11‘in fiyatının biraz pahalı olması ve koronavirüs salgının baş göstermesi satışları etkilemişti. Bu süreçte tanıtılan iPhone SE modeli 399 dolarlık fiyatı ile Android tarafının soğuk terler dökmesine neden olmuştu. Ancak telefonun tek kamera kurulumu ile gelmesi çok eleştirilmişti. Bugün ise iPhone SE kamera performansı DxOMark tarafından tescillendi diyebiliriz.

Telefonların kameralarını inceleyip puanlayan ve bu puanları genel geçer kabul gören DxOMark ekibi iPhone SE’yi derinlemesine inceledi. Hem arka hem de ön kamerasını inceleyen ekip, telefonun fiyatına göre harikalar yarattığını belirtiyor. Rakiplerinin bu fiyattaki üçlü beşli kamera kurulumlarının ne kadar boş olduğu DxOMark’ın testi ile bir kez daha kanıtlandı diyebiliriz.

DxOMark ekibi 2020 model iPhone SE’nin arka kamerasına ortalama 101 puan verdi. Fotoğraf bölümünden 103 puan ve video bölümünden 98 puan alan telefon, yine lens konusunda Apple’ın kalitesini ortaya koyduğunu gösteriyor. iPhone 11’deki Apple A13 yonga seti olmasına rağmen gece çekimi yapamayan telefon maalesef ki bu alanda aldığı 48 puan ile çakılıyor. Eğer bu telefonda gece çekimi de olsaydı muhtemelen ortalama puan 110’a kadar çıkardı.

iPhone SE kamera

Telefonun ön tarafında maliyeti düşürmek adına iPhone 8’deki kamera modülünü kullanan Apple, bunun cezasını ağır ödüyor. iPhone SE’nin ön kamera performansı maalesef ki 2-3 yıl önce satılan telefonlar ile neredeyse aynı. Selfie bölümünden ortalama 84 puan alan telefon, pozlama, doku ve kumlama bölümünde resmen dibe vuruyor. iPhone SE alıp geceleri selfie çekmek istiyorsanız bir kez daha düşünmenizde fayda var.

iPhone SE 2020 özellikleri

  • 4.7 inç büyüklüğünde 1334 x 750 piksel çözünürlüğünde 326 PPI değerli 1400:1 kontrast oranlı 625 nit parlaklıklı IPS ekran
  • Altı çekirdekli Apple A13 Bionic 64-bit yonga seti
  • 8 çekirdekli Neural Engine
  • 64GB / 128GB ve 256GB depolama birimi
  • iOS 13 işletim sistemi
  • IP67 sertifikası ile suya dayanıklılık
  • 12 Megapiksel f/1.8 diyaframlı geniş açılı lens, OIS, 4K/60 FPS video ve 1080p / 240 FPS Slo‑mo kayıt desteği
  • 7 Megapiksel f/2.2 diyaramlı ön kamera
  • 2. Nesil Touch ID
  • Gigabit-class 4G LTE 1.6Gbps, 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS

İlgili Haberler

>>iPhone 12 şarj cihazı da olmadan satışa sunulabilir

>>iOS 14 nasıl yüklenir? Hangi iPhone iOS 14 alacak?

>>Binlerce iPhone Oyunu Apple Tarafından Kaldırılacak! İşte Nedeni


CEVAP VER