Katı Haldeyken Sıvılaşan Robot, Kafesten Kaçtı! Terminator Gibi!

Bilim insanları, yakın gelecekte pek çok farklı sektörde yeni çözümler için heyecan verici bir projeyle karşımızda. Bir zamanlar Terminator 2‘de izlediğimiz sıvı metal forma sahip T-1000, yavaş yavaş gerçek hayata adım atıyor gibi. İşte karşınızda katı haldeyken sıvılaşan robot…

Bilim insanları, katı halden sıvı hale geçiş yapabilen, sonrasında tekrar eski katı haline geri dönüş gerçekleştirebilen bir robotik sistem üzerinde çalışmalar yürütüyor. Tabii akıllara Terminator 2: Mahşer Günü filmindeki T-1000 karakteri geliyor. Ama henüz bu kadar gelişmiş bir örnekten söz etmiyoruz haliyle. Zaten geliştirici ekip de ilham kaynaklarından bir tanesi olarak deniz hıyarını ya da diğer adıyla deniz patlıcanını gösteriyor. Zira o da hem yumuşak hem de katı hal arasında geçişler yapabiliyor.

Katı Haldeyken Sıvılaşan Robot, Kafesten Kaçtı! Terminator Gibi!

Aşağıdaki videoda, bir LEGO karakter görünümündeki sıvı metal robotu görebilirsiniz. Bir kafesin içinde yer alıyor ve dışarı çıkabilmek için öncelikle sıvılaşıyor. Dışarı çıktıktan sonra da tekrar katı, LEGO halini alıyor.

Bilim insanları, üzerinde çalıştıkları bu projede, özel manyetik alanlardan ve farklı ısı düzeylerinden faydalanarak yol alıyor.

Bu süreç, akıllara ister istemez Robert Patrick tarafından canlandırılan T-1000 karakterinin hastanedeki parmaklıklar sahnesini getiriyor…

Diğer videoda ise, sıvı formdaki robot, vücut içinde belirlenen noktaya hareket ediyor ve buradaki yabancı cismi saptadıktan sonra onu sararak katı hale geçiş yapıyor. Sonrasında da bu yabancı maddeyi vücuttan dışarı çıkarmak için harekete geçiyor.

Evet, bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründen inşaat sektörüne kadar pek çok farklı amaç için kullanılabilir. İstediğimiz tek şey ise, T-1000 gibi bir robotun gerçekte hiç var olmaması.

Robert Patrick de sıvılaşan robot haberini görünce heyecanını paylaştı

Twitter hesabında arka arkaya paylaşımlar yapan Patrick, bir yorum yapmayı da ihmal etmedi:

“T-1000’in sadece bilim kurgu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün!”

Gerçi bu yorum, paylaştığı haberin başlığını oluşturuyor ya, neyse…

Bilim, gerçekten zaman zaman korkutucu olsa da genelde heyecan verici detaylar getiriyor karşımıza. Peki siz ne dersiniz? Bu haberin üzerine tekrar Terminator 2 izlemek güzel olabilir. Lakin bu kez, bu haberi de düşünerek izlemeyi deneyin.

İlgili Haberler

>> Türk Telekom’dan Girişimci Kadınlara Hibe Desteği