Koronavirüs Aşıları Özel Hastanelerde Yapılabilecek: İşte Tüm Detaylar

Omicron varyantı Türkiye'ye giriş

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, koronavirüs aşıları özel hastanelerde yapılabilecek. Hadi gelin bunun nasıl olacağına ve diğer tüm detaylara birlikte bakalım.

Sağlık Bakanlığı uzun bir süredir koronavirüs aşıları ile ilgili açıklamalar yapıyor. Özellikle bu aşıların ne zaman ve nerede yapılacağı en büyük sorulardan birisiydi. Dünya genelinde büyük bir artış gösteren salgın, herkesi önlem almaya zorladı. Her ne kadar İngiltere gibi ülkeler ilk etapta toplumsal bağışıklık kazanma yoluna gitse bile, yine de asıl tercih aşıdan yana oldu.

Türkiye gibi ülkeler korunma yolları için uzun bir süredir CoronaVac gibi yöntemlere başvurmaya çalışıyordu. Ayrıca Avrupa ve ABD merkezli firmalar tarafından üretilen ürünler de kullanılmak istendi ancak ilk etapta bu mümkün olmadı. Şimdi ise yeni karar ile birlikte aşıların nereden alınabileceği tartışılıyor.

Koronavirüs aşıları özel hastanelerde kullanılabilecek

Türkiye’de pandemi nedeniyle 2 milyon 270 bin 101 kişi hastalandı. Bunlar içerisinden 21 bin 879 kişi ne yazık ki hayata gözlerini yumdu. Rakamlar böylesine korkunç bir seviyede olduğu için Sağlık Bakanlığı elini çabuk tutmaya çalışıyor.

koronavirüs aşıları özel hastanelerde

Türkiye’ye Çin üzerinden gelen aşılar şu anda 14 günlük test sürecinde. Test sürecinin olumlu sonuçlanmasından sonra özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde insanlar aşı olabilecek. Bakanlık konuyla alakalı son derece önemli kararlar aldı.

  • Koronavirüs aşıları özel hastanelerde yapılabilecek ve gerekli tüm altyapılar hastane tarafından kurulacak.
  • Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı ile birlikte, MHRS uygulaması zorunlu olacak.
  • Tüm özel hastaneler MHRS sisteminin kullanmak zorunda ve verileri bakanlığa hızlı bir şekilde iletmek mecburiyetinde.
  • Aşı olmak isteyen kişiler randevularını MHRS sistemi üzerinden alacak.

Tüm bunlar en azından şimdilik kesinleşmiş detaylar. Bu yeni sistem ile birlikte özel hastanelere çok daha büyük bir iş yükü düşecek gibi görünüyor. Koronavirüs aşıları özel hastanelerde yapılarak aynı zamanda vatandaşlara daha kapsamlı bir hizmet sunmak isteniyor.

Peki sizler Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bu kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Yeni Bir Salgın Uyarısı Yapıldı: Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı

>> 2021 İlk Koronavirüs Tablosu Umut Yarattı: İşte Vaka Sayısı