Koronavirüs Omicron Varyantı Hakkında Bunları Bilmenizde Fayda Var!

Tek Aşı Tüm Koronavirüs Varyantlarına Karşı Etkili Olabilir Mi?

Küresel çapta 2 yıldır koronavirüs salgınıyla savaşıyoruz. Milyonlarca insanı etkileyen virüs, hâlâ etkisini azaltmış değil ve yeni varyasyonlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni varyasyonlar, virüsün daha hızlı yayılmasını sağlayabiliyor. Öte yandan, hâlâ aşı olmaya karşı şüphe duyan ve önlemleri önemsemeyenleri de işin içine katınca, önümüzdeki yıllarda da bu virüsten tam anlamda kurtulabilmek zor görünüyor.

Koronavirüs denildiğinde, özellikle son günlerde yeni bir varyant, yani Omicron varyantından söz ediliyor. Peki bu varyant, tehlikeli mi? Mevcut test kitleri ile bu varyant tespit edilebiliyor mu ve mevcut aşıların bu varyanta karşı koruyuculuğu var mı? Şimdi isterseniz yavaş yavaş elimizdeki bilgileri paylaşmaya başlayalım.

Öncelikle, Omicron varyantının oldukça hızlı bulaşabilen bir varyant olduğunu ve pek çok ülkede görülmeye başlandığını belirtelim. Bu sebeple sınırlarını kapatan, farklı ülkelere uçuşları askıya alan yönetimler de var. Henüz bu varyantı ülkemizde görmedik ve umarız da görmeyiz. Zira yeni bir pik etkisi yaratırsa işler daha da zorlaşabilir.

Koronavirüs Omicron Varyantı Hakkında Bunları Bilmenizde Fayda Var!

Yetkililer, bu varyanta karşı önlemleri yine aynı şekilde sıralıyor. Maske, mesafe ve temizlik, yine oldukça önemli. Öte yandan, aşılanmak da bir o kadar önemli. Örneğin Biontech aşısının bu varyanta karşı da koruyuculuk sunabildiği, birkaç aylık bir çalışma sonucunda gerekirse aşının daha da güçlü hale getirilebileceği de belirtildi.

Tabii maske demişken, bir maskeyi defalarca kullanmak mantıklı değil. Maske takılıyken elinizle maskenizi tutmanız da mikropların bulaşması konusunda yol gösterici olabilir. Fırsat buldukça ellerinizi sabunlu suyla yıkamanız, su yoksa da kolonya ya da dezenfektan gibi sıvılarla temizlemeniz önemli.

Omicron ‘un önceki varyantlara kıyasla 2 katı daha hızlı bulaşabileceği belirtiliyor

Peki bu varyantı mevcut kovid testleriyle tespit etmek mümkün mü derseniz, evet, mümkün. Ülkemizde, devlet hastanelerine giderek ücretsiz olarak test yaptırabiliyor ve 24 saat içinde sonuçları alabiliyorsunuz. Tabii ücret karşılığında bu hizmeti veren özel hastaneler de var.

Ve tabii ki aşı olmuş olsanız dahi, virüse yakalanma ihtimaliniz bulunuyor. Bu sebeple önlemleri elden bırakmamak önemli. Yine de, aşılıysanız ve virüse yakalanırsanız, muhtemelen hastalığı hafif şekilde atlatacaksınızdır.

> İlk iPhone ‘a Benzeyen iPhone 13 Pro Satışa Sunuldu