Kredi Kartı İle Borçlananların Sayısı Arttı: Rakamlar Çok Ürkütücü

Samsung yeni kredi kartı

Kredi kartı ile borçlananların sayısı büyük ölçüde artış gösterdi. Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu tarafından bazı raporlar yayınlandı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Kredi kartları birçok kişi tarafından havadan gelen para olarak algılanıyor. Kimse daha sonradan ödemesi gerektiğini harcarken pek düşünemiyor. Akıllı telefon bilgisayar ya da market alışverişi yaparken kredi kartı kullanmak bazıları için büyük bir zevk kaynağı haline geldi. Ancak büyük bir çoğunluk nakit olmadığı için kredi kartlarından ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ortaya konulan rakamlara göre 25 Haziran ile 2 Temmuz arasında banka ve kredi kartlarının kullanımı ciddi ölçüde arttı. Sadece 1 haftalık süreç içerisinde yapılan harcama 35,4 milyar lira seviyesine ulaştı.

Kredi kartı ile borçlananların sayısı endişe yaratıyor

Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre toplam kredi kartı borcu yaklaşık olarak 167,1 milyar TL düzeyine ulaştı. Toplam borçlu olanların sayısı böylece bir miktar arttı. İşin çok tuhaf bir boyutu daha var. Bu yıl ile geçen yıl kıyaslandığında harcama rakamları önemli ölçüde değişti.

Kredi kartı ile borçlananların sayısı

Kredi kartı ile harcama yapanların sayısı bu yıl yüzde 69,4 oranına yükseldi. Haziran ayındaki yıllık artışa bakıldığında yine önceki döneme göre yaklaşık yüzde 58,85 oranında artış kaydedildi. Enflasyon rakamlarının yüksek olması kredi kartlarının daha fazla şişmesine neden oluyor.

Vatandaşlar kredi kartlarına yükleniyor

Kredi kartı harcamaları değerlendirildiğinde uçak biletleri en fazla tercih edilen tüketim türü olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık artış miktarı yüzde 446,2 seviyesinde. TÜİK rakamları havayolu bilet fiyatlarındaki artışın yüzde 36,8 düzeyinde olduğunu gösteriyor.

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte sadece uçak biletleri artmadı. Aynı şekilde konaklama sektörü önemli bir yükseliş gördü. Türkiye’deki vatandaşlar yüzde 389,1 seviyesinde daha çok konaklama ödemesi gerçekleştirdi. Peki sizce insanlar neden kredi kartlarına yöneliyor? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Akbank Kesinti Hakkında Açıklama Yaptı: Sonunda Her Şey Belli Oldu

>> Finansbank Garanti veya Turkcell Kullanıyorsanız Bu Habere Dikkat: Milyonlarca Kişinin Bilgileri Çalınmış Olabilir