Otomobil Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı: Sular Bir Türlü Durulmuyor (4 – 11 Temmuz)

benzinli otomobiller tarihe karışıyor

Otomobil dünyasında bu hafta çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Dünyanın en hareketli sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv hem Türkiye’de hem de dünyada yeni gelişmelerle karşı karşıya. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de otomotiv gündemi genellikle ikinci el araçlar üzerinden belirleniyor. Bu hafta yine buna benzer bir haber çıktı. Ayrıca dünyanın en hızlı elektrikli otomobili ile ilgili bazı haberler var.

Otomobil dünyasında bu hafta: İkinci el araçlara zam ve uçan araba çıkışı

Bu hafta otomotiv dünyasında herkesi üzecek bir haber ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre Temmuz ayı içerisinde ikinci el araç fiyatları yaklaşık olarak yüzde 8 oranında yükselecek. Ayrıca Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın Temmuz ayında 300 bin ikinci el aracın satılacağını söyledi. Sadece Temmuz ayı için bu zam geliyor. Sonbahar aylarında yeniden düşüş yaşanabilir.

Otomobil dünyasına bu hafta

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu hafta ilginç bir çıkış yaptı. Ona göre uçan araçlarda Dünya liderliğine oynayan bir Türkiye olacak. Gençlere bu konuda güvendiğini söyleyen Bakan Varank, genel olarak umutlu görünüyor. Fakat Türkiye’nin otomotiv sektöründeki gücü buna yetmeyebilir.

Otomobil yedek parçalarına zam ve dünyanın en hızlı elektrikli otomobili

Bu hafta ne yazık ki herkesi üzecek başka bir zam haberi geldi. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Ziya Özal tarafından yapılan açıklamalara göre yedek parçalara yaklaşık olarak yüzde 50 oranında zam gelecek. Böylece hem otomobil hem de yedek parça fiyatları artmış olacak. Bu durumun en fazla zarar vereceği sektör hiç şüphesiz ikinci el olacak.

Dünyanın en hızlı elektrikli aracı olarak görülen otomobil Hırvat elektrikli otomobil firması Rimac tarafından üretilmişti. Bugatti-Rimac girişimi şu sıralar en çok konuşulan konular arasında. İki şirket tek çatı altında toplandı. Böylece elektrikli araçlardaki hız faktörü tüm otomobil modellerine ulaştırılacak.

Bu haberler içerisinden en beğendiğiniz hangisi oldu? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İkinci El Otomobil Fiyatlarında Korkutan Bir Gelişme Yaşandı: Daha Yeni Zam Yapılmıştı

>> 150 Bin TL Altında Otomobil Almak İsteyenler Buraya: İşte En Ucuz 3 Otomobil