Lego Star Wars: The Skywalker Saga Key Geldi! Galaksinin Kaderi Bizim Elimizde!

Video oyun tutkunları için yılın en bereketli dönemi, genellikle Sonbahar aylarıdır. Özellikle de ekim ve kasım aylarında, uzun süredir beklenen ve AAA olarak tabir edilen büyük bütçeli oyunlarla karşılaşırız. Eh, haliyle bu döneme daha vakit var, “Peki biz oyuncular şu aralar neler oynayabiliriz?” diye soruyorsanız, renkli ve eğlenceli bir cevabımız var: Lego Star Wars: The Skywalker Saga.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga, İngiliz menşeli Traveller’s Tales stüdyosu tarafından geliştirilen LEGO temalı bir aksiyon – macera oyunu ve geçtiğimiz günlerde oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Traveller’s Tales, bildiğiniz gibi kariyerinin büyük bir kısmını LEGO temalı oyunlar hazırlayarak geçirmiş bir stüdyo. Marvel’dan tutun da Batman’e, Harry Potter’dan tutun da Lord of the Rings’e kadar pek çok seriye eli değmiş bir stüdyo. Açıkçası bir ara “Sanki kostümler ve yüzler değişiyor, ama oyunlar hep aynı” hissi uyandırmaya başlamıştı. Lego Star Wars: The Skywalker Saga ise, bu düşünceyi ortadan kaldıran yapımlardan bir tanesi olmuş.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga Key Geldi! Galaksinin Kaderi Bizim Elimizde!

Lego Star Wars: The Skywalker Saga, LEGO oyunlarına bakış açınızı değiştirebilir

Oyun, diğer pek çok LEGO temalı oyundan farklı olarak, pek çok noktada oyunculara seçim hakkı sunarak bir nevi kendi hikâye işleyişlerini oluşturma fırsatı sunuyor. Örneğin, üç tane Skywalker Saga’dan istediğinizi seçerek maceraya başlayabiliyorsunuz. Yapımcılar, genellikle filmlerdeki detayları renkli görseller ve eğlenceli ekstra detaylarla sunmuş. Eğer en azından orta düzeyde İngilizce biliyorsanız, karakterler arasındaki diyalogları ve anonsları dinlemeyi ihmal etmeyin. Tabii konu yalnızca işitsel değil, görsel komedi faktörü de fazlasıyla var. Bir Stormtrooper’ın kalpli boxer ile duş aldığını, ama kafasında da kaskının hala takılı olduğunu başka nerede görebilirsiniz ki?

Lego Star Wars: The Skywalker Saga, başta da belirttiğimiz gibi aksiyon macera türünde bir yapım. Genel olarak çizgisel ilerleyiş olsa da, zaman zaman geniş harita tasarımları ve birden fazla hareket alanı sayesinde rahat nefes alabiliyor, bu sayede keşfe çıkma hissiyle yol alabiliyorsunuz.

Oyunun dikkat çekici taraflarından bir tanesini de omuz üstü geniş kamera açısı oluşturuyor. Böylece hem daha iyi görüş açısı hem de daha iyi hareket imkânı doğuyor.

Oynanabilir 380 karakter var ve her biri için farklı ekipmanlar ve farklı saldırı biçimleri mevcut. Oyunda ilerledikçe karakterlerin yetenekleri ve kullanabilecekleri silahlar da gelişiyor. Tabii her karakteri gerektiği noktada kullanmalısınız. Böylece yetenek faktörünün önemi daha iyi anlaşılıyor.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga Key Geldi! Galaksinin Kaderi Bizim Elimizde!

Lego Star Wars: The Skywalker Saga, en renkli LEGO oyunlarından bir tanesi

LEGO Star ras, her LEGO oyunu gibi renkli görsellere, şirin tasarımlı karakterlere sahip, ama tabii gelişen teknoloji sayesinde “görsel kalitedekli artışlar” da sevindirici boyutlarda. Gerek karakter, gerekse de mekân tasarımları oldukça başarılı. Neredeyse bir Pixar animasyon filminin içinde yer alıyormuşsunuz hissine kapılmanız hiç de zor değil. Canlı renkler, onlarca farklı bölüm, farklı karakterler ve eğlenceli aksiyon sekansları, sizi günlerce ekrana hayran hayran baktıracaktır diye düşünüyoruz.

Ve tabii ki işitsel tarafta da genellikle mizahi detayların ön planda olduğunu söylemekte yarar var. Tahmin edeceğiniz üzere, Star Wars’un efsane melodileri de sizi yalnız bırakmıyor ve bunun tam anlamıyla SW serisini yansıtan bir oyun olduğunu anlıyorsunuz.

LEGO parçalarını toparlamak gerekirse…

Lego Star Wars: The Skywalker Saga, kesinlikle bu yazımızda bahsettiğimizden çok daha fazla detaya sahip olan ve bitirmek için belki de haftalarca uğraşmanız gerekecek bir oyun. “Peki bu süreçte sıkılır mıyım?” derseniz, “eğer bir Star Wars hayranıysanız muhtemelen hiç sıkılmayacak, filmlerde olmayıp da oyuna eklenen eğlenceli detaylar sayesinde bu evreni yeni bir bakış açısıyla keşfedebileceksiniz” diyebiliriz.

Oyun, şu an PC ve yeni nesil konsollar için satışta bulunuyor. Ek olarak yapımcılar, yeni DLC, yani yeni ek içeriklerle oyunu daha da zengin hale getirmeyi sürdürüyor. Keşke bu tip detaylı bir LEGO oyunu Doom serisi için yapılsa!

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Devleri Yeni Yasalarla Zor Durumda Kalacak