Microsoft Hacker Grupları İle Savaşmaya Devam Ediyor: Alan Adları Ele Geçirildi

ABD Rus hackerlar karşısında

Microsoft hacker grupları ile son derece zorlu bir savaşın içerisine girdi. Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Microsoft bu aralar bilgisayar korsanları ile uğraşıyor.

Siber saldırılar dünyanın her yerinde sürekli olarak artış gösteriyor. ABD merkezli teknoloji devi olarak bilinen Microsoft bu alandaki savaşları güçlü bir şekilde devam ettiriyor. Rusya’da aktif bir hacker grubuna ait 100 civarında alan adı ele geçirildi. Saldırganların bu siteleri bazı hedefler için kullandığı söylendi.

Hatırlayacağınız üzere Rusya şubat ayının sonlarına doğru Ukrayna’ya savaş açtı. Bu savaş sadece fiziksel alanda kalmadı. Aynı zamanda Ukrayna’ya ait birçok önemli sisteme saldırılar düzenlendi. Rusya’ya yönelik yaptırımların gelmesi ile birlikte siber savaşların giderek arttığını görüyoruz.

Microsoft hacker grupları ile mücadele ediyor

Savaşın siber dünyadaki etkileri devam ederken Microsoft konu ile ilgili son derece önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Rusya’daki bir dev grubun alan adlarının ele geçirildiği söylendi. Domain olarak bilinen bu alan adları artık Microsoft kontrolünde.

Microsoft hacker grupları

ABD ve Avrupa Birliği’ne ait olan kurumları hedef almak için kullanılan bu siteler Rus saldırganlar tarafından yönetiliyordu. Microsoft 6 nisan 2022 tarihinde alan adlarının kontrolünü ele geçirmek için bir mahkeme emri aldı. Hemen ardından hızlı bir şekilde bu alan adları ele geçirildi.

Siber savaşlar tüm hızıyla devam ediyor

Siber dünyada yaşanan savaşlar çok hızlı bir şekilde devam ediyor. ABD ve Çin arasındaki yaşanan siber savaşlar bile destansı boyutlara ulaştı. Şimdi ise Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş nedeniyle yeni bir cephe açılmış oldu. Ukrayna’daki devlet sistemleri ve bazı kritik altyapılar bilgisayar korsanlarının hedef listesinde yer alıyor.

ABD tüm bu siber savaşları Microsoft üzerinden sürdürüyor gibi görünüyor. Önümüzdeki aylarda diğer büyük şirketler bu savaşlara dahil olabilir. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Siber Saldırıya Uğradı: Zarar Çok Büyük

>> Microsoft Siber Güvenlik Yardımlarına Devam Ediyor: Bel Kemiği Oldu