Microsoft, Üç Kat Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Microsoft, Üç Katlı Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Microsoft, önümüzdeki yıllarda ilgi çekici akıllı telefon modelleriyle karşımıza çıkabilir. Firma, yakın zamanda Amerikan Patent ve Ticaret Ofisi’nde bir patent başvurusunda bulundu ve bu başvuru, Microsoft’un çok katmanlı katlanabilir ekranlı telefon geliştirdiğini kanıtlıyor olabilir.

Aşağıdaki görselden de anlayabileceğiniz üzere, basit tabirle, üç parçadan oluşanın bir ekran var. Bu ekran, iki noktadan katlanabiliyor ve hepsi açıldığında, ortaya şimdiye dek kullanamadığımız büyüklükte bir telefon ekranını çıkarabiliyor. Bu da “tablet ve telefon bir arada” beklentisinin yeni bir boyutu anlamına gelebilir.

Şu an için Microsoft’tan gelen resmi bir açıklama yok. Zaten firma, Nokia ile olan birlikteliğini bitirdikten sonra akıllı telefon pazarında çok sık boy göstermiyor. Yine de bu, geleceğe yönelik planlar çerçevesinde yeni hamleler yapamayacağı anlamını taşımıyor. Üstelik bu teknoloji, farklı elektronik cihazlarda da kullanılarak yeni deneyimlerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Microsoft, Üç Katlı Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Peki diğer üreticiler ne yapıyor derseniz, gerçekten son yıllarda ciddi bir yarış var diyebiliriz. TCL, Samsung, Huawei, Oppo, Xiaomi ve Honor da dahil pek çok üreticinin katlanabilir ekran teknolojileri üzerine çalıştıkları biliniyor.

Microsoft, Üç Katlı Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Tabii her ne kadar Microsoft’tan bu yönde patent hamlesi olsa da, diğer firmaların da çoklu katlanabilir ekranlı telefon çalışmaları var demiştik. Örneğin, Barselona’ya, geçtiğimiz MWC etkinliğine geri dönecek olursak, TCL’den bu tipte bir konsept cihaz gösterilmişti. Fotoğrafını hemen yukarıda da görüyorsunuz.

Samsung’un da bu yönde çalışmaları var ve bu yeni tip katlanabilir ekran teknolojili telefonlar için “tri-fold” tabiri kullanılıyor. Basit tabirle, üç katlı diyebiliriz. Sanki bir kağıdı defalarca katlıyor ve cebinize koyuyor, sonrasında da ihtiyacınız olunca açıyorsunuz gibi. Tabii “kâğıt” gibi bir tabir kullanmak için en az 3-4 yıl daha beklememiz gerekiyor.

Ülkemizde, şu an Huawei ve Samsung’un hazırladığı katlanabilir ekranlı telefon modellerini bulabilmek mümkün. Tabii bu modeller, standart tasarımlı akıllı telefonlara kıyasla daha hantal, daha ağır ve ekran teknolojileri sebebiyle daha yüksek fiyatlarda. Yine de, yenilikçi hamlelerden hoşlanan ve ekonomik koşulları iyi olan kullanıcılar için tercih edilebilir olduklarını söylemeliyiz.

> Don’t Look Up – Yukarı Bakma, ‘İzle’ Diyebileceğimiz Bir Film. İşte Konusu