Milyon Dolarlık Videoyu İzleyince Çok Şaşıracaksınız!

milyon dolarlık videoyu

Blockchain teknolojisi ile üretilen milyon dolarlık videoyu izleyince sizler de çok şaşıracaksınız. Video gerçekten de 6,6 milyon dolar gibi ciddi bir rakama satıldı. Hadi gelin hem bu videoya hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi son dönemlerin en büyük tartışma konuları içerisinde yer alıyor. Bazıları bunların kesinlikle bir değer taşımadığını düşünürken kimileri tam aksini iddia ediyor. Hangi tarafın haklı olduğunu düşünmek yerine farklı bir olaya odaklanmak gerekiyor. Pablo Rodriguez-Fraile isimli bir koleksiyoner tarafından paylaşılan bir video gündemi değiştirdi.

Olayı baştan anlatmak gerekirse bu koleksiyoner Ekim 2020 yılında dijital ortam sanatçısı olan birisinden 10 saniyelik video satın aldı. Ancak satın aldığı bu video 67 bin dolar ödeme ile ona verildi. Bu rakam bile aslında bakacak olursak biraz yüksek. Ancak asıl bomba buradan sonra geliyor.

Milyon dolarlık videoyu görenler ağzı açık kaldı

Koleksiyoner tarafından satın alınan 67 bin dolarlık bu tablo 6,6 milyon dolar gibi son derece yüksek bir paraya satılıyor. Üstelik videoyu görünce muhtemelen buna nasıl bu kadar fazla para verildi diyeceksiniz.

Her ne kadar kulağa tuhaf gelse bile aslında durum mantıklı diyebiliriz. Mona Lisa tablosu örneğini de düşünebilirsiniz. Bu tablo orijinal olmasına rağmen milyonlarca kopyası var. İşte bu satılan videonun tamamen orijinal olduğunun anlaşılması için üzerine dijital imza atıldı. Böylece diğer kopyalarından ayırt edilebiliyor.

Dijital ortam sanatçılığı giderek yükseliyor

Son zamanlarda lügatımıza dijital ortam sanatçılığı girdi. Bunun anlamı dijital ortamlarda sanatlarını gösteren kişilerdir. Değiştirilemez Token olarak adlandırılan nesneler sayesinde böyle bir sanat dalı gelişti. Yaptığınız her sanat faaliyeti aynı zamanda dijital yansıma olarak tasarlanabiliyor.

Sadece 10 saniye süren bu videoda da aynı yöntem kullanıldı. Dijital imza atılarak onun orijinali gösterildi. Videoda üzerinde Loser yazan bir adam ve yanından geçenler görülüyor. Peki sizce böyle bir sanat eserine 6,6 milyon dolar verilir mi?

İlgili Haberler:

>> Jabra Ürünleri ile Yeni Normal Döneminde Daha Üretken Bir Yapıya Nasıl Geçilecek?

>> Koronavirüs Temizleyici Güneş Üretilecek: Salgın Düşmanı!