Mutasyonlu koronavirüs tehlike saçmaya devam ediyor: Öldürücülük oranı ortaya çıktı

mutasyonlu koronavirüs tehlike
Google News Abone Ol

Büyük bir korku yaratan mutasyonlu koronavirüs tehlike saçıyor. Bu virüsün özellikle öldürücülük oranı çok dikkat çekici. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Küresel çapta çok büyük sorunlara neden olan koronavirüs mutasyon geçirmeye devam ediyor. Ortaya çıkan her radikal değişimde hem öldürme oranı hem de diğer bazı özellikler değişiklik kazanıyor. Mesela son mutasyon ile birlikte bulaşıcılık oranı büyük seviyede artmıştı. Şimdi ise öldürme oranı araştırılıyor.

Bilim insanları konu ile alakalı bazı yeni bulgular elde etti. Bu bulgulara göre virüsün öldürücülük bakımından eskisine göre daha acımasız olduğu görülüyor. SARS-CoV-2 varyantı olarak bilinen bu yeni mutant virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor.

Mutasyonlu koronavirüs tehlike sınırlarını aştı

Dünya tarihinin en büyük salgını olarak bilinen koronavirüs, bilim insanlarının en büyük araştırma konusu oldu. London School of Hygiene & Tropical Medicine tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda bazı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre virüsün öldürücülük oranı yaklaşık olarak yüzde 35 daha fazla.

mutasyonlu koronavirüs tehlike
Elbette öldürücülük bakımından herkes için aynı şey söylenemez. Özellikle yaşları yüksek olan insanlar çok daha fazla ölüm riski ile karşı karşıya. 70 ila 84 yaş arasındaki erkekler için risk yaklaşık olarak yüzde 6 daha fazla diyebiliriz. 85 yaş ve üstü için bu risk oranı daha fazla artış gösteriyor. Mutasyonlu koronavirüs tehlike saçmaya devam ederken bilim insanları düzenli araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Mutant virüs nerelere yayıldı

Hatırlayacağınız üzere bu mutant virüs ilk etapta Güney Afrika ve İngiltere gibi ülkelerde ortaya çıktı. Herkes sınırlarını bu ülkelere kapattı. Ancak işin tuhaf tarafı virüs her ülkede farklı bir mutasyon geçirdi. Bu mutasyon sınırların kapatılmasını önemsiz hale getirdi.

850 bin kişi ile yapılan araştırmalar sonucunda bu virüsün cinsiyetlere, yaş gruplarına ve etnik kökene göre ölümcül olma düzeylerini değiştirdikleri görülüyor. “Mutasyonlu koronavirüs tehlike saçmaya” devam ederken bizler de tüm ayrıntıları düzenli olarak sizlere iletmeye devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Yeni Koronavirüs Dalgası Geliyor: Bilim İnsanları Uyardı!

>> Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları


CEVAP VER