Nokia N97 iPhone yüzünden mi başarısız oldu?

Nokia N97 iPhone yüzünden mi başarısız oldu?

Nokia N97
Google News Abone Ol

Nokia’nın çığır açan telefonu Nokia N97, iPhone’un piyasaya girmesi ile tarih olmuştu. Peki, Nokia hangi noktada hata yaptı?

Nokia N97, 2008’in sonunda Nokia’nın Symbian 9.4 S60 işletim sistemini kullanan bir 3G akıllı telefonu olarak karşımıza çıkmıştı. O sırada iPhone, akıllı telefon pazarında hızlı bir şekilde yükselmeye başlamıştı. Cep telefonu sektör lideri Nokia, konumunu korumak için acilen bir cep telefonuna ihtiyaç duyuyordu. Bu görev acemi Nokia N97’ye düştü. Ancak bu telefon Nokia için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Nokia’nın Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki’ye göre; “Bu telefonun sevkiyatları ve geliri harikaydı. Ancak Anssi Vanjoki’ye göre; tüketici için deneyim kalitesi açısından muazzam bir hayal kırıklığı ve beklemedikleri bir şeydi.

Nokia N97 neler sunuyor?

Nokia, o sırada hala sektörün lideriydi ve yalnızca ticari markasına göre cep telefonları satabilirdi. Geçmişte, akıllı telefonlar yalnızca birkaç uygulama çalıştırıyor ve yalnızca sınırlı bir ağa erişebiliyordu. Geleceğin akıllı telefonları, PC sayfalarına benzer sitelerle yüzleşmeli ve Nokia platformunun donanım ve yazılım yeteneklerini çok aşan masaüstü bilgisayarlar kadar karmaşık uygulamalar çalıştırmalıdır.

iPhone, dokunmatik ekranı popüler hale getirdi ve N97 ayrıca bir dokunmatik ekrana sahipti. 3,5 inç ekran büyüklüğünde 16:9 en boy oranına sahip Nokia N97, Nokia 5800’deki ekrandan daha büyük bir deneyim sunuyordu. Ancak yine de dirençli dokunuş kullanıyordu. Kapasitif dokunuşla karşılaştırıldığında bu kötü bir seçim olmuştu.

Apple’ın doğru yaptığı bir şey varsa, iki parmakla ekran yakınlaştırmasını dahil etmek oldu. Elbette iPhone’un zengin uygulamalarını görmezden gelemeyiz. Buna karşılık, Symbian işletim sistemi artık miladını doldurmak üzereydi.

Nokia N97 neden başarısız oldu? – En önemli üç neden

Bu tartışmalı bir konu. Çünkü N97 ekranıyla pek bir ilgisi yok gibi görünüyor ve beceriksiz Symbian yazılımından bile kaynaklanmıyor. Esasen Nokia’nın o zamanki zihniyetinden kaynaklanıyor.  N97, 2009’un ortasında piyasaya sürüldü. Tek çekirdekli işlemcisi 434 MHz’de saat hızına sahipti ve yalnızca 128MB RAM’e sahipti. İşletim sistemini yükledikten sonra, yalnızca yaklaşık 50MB boş alan vardı.

Bu aslında önemli bir faktör değil, bu parametreler orijinal iPhone ve iki yıl önce piyasaya sürülen iPhone ile aynı. Ayrıca N97, 600MHz işlemci ve 256MB RAM ile iPhone 3GS ile de rekabet ediyordu.

Nokia N97

1. Kötü Uygulama desteği

Symbian sistemi uzun yıllardır gerçek çoklu görevi destekliyordu. Ancak mevcut sınırlı kaynaklara kolayca adapte olabilen nispeten basit bir uygulamayı çalıştırıyordu. Mesele şu ki, Apple ve Google uygulama mağazalarının kapılarını açtıktan sonra, geliştiriciler hızla masaüstü bilgisayarlar için uygulamalar ve oyunlar yaratmaya yöneldi ve N97 bu tür uygulamaları kaldıramadı.

N97’nin güçsüz donanımına ek olarak, rekabetçi bir uygulama deposu kurulamaması daha büyük bir sorun olabilir. Haziran 2009’da Nokia’nın Ovi Mağazasında “525 adede kadar uygulama” vardı. Karşılaştırma için Apple, Kasım 2009’da App Store’un 100.000 uygulama indirebileceğini iddia eden bir basın bülteni yayınlamıştı. Aynı zamanda, Android App Store’da yaklaşık 11.000 uygulama vardı.

Nokia N97

2. Kötü Tasarım

Nokia N97, ekranın altında görüntülenen üç satırlı QWERTY klavyeye sahip kayan bir tasarıma sahipti. Bu, o zamanlar bir avantajdı. Ancak Nokia’nın modası geçmiş fikirlerinin bir başka hatasaydı. Giriş yöntemlerinin iyileştirilmesiyle, dokunmatik ekran klavyeleri daha doğru hale geldi ve kısa sürede fiziksel klavyeleri gölgede bıraktı.

3. Kalite sorunları

Yüzeyde, Nokia N97 üstünlük sağlıyor gibi görünüyor. 32GB dahili depolama alanı ve bir MicroSD yuvası ile birlikte geliyordu. Ayrıca stereo hoparlörler, 3,5 mm kulaklık jakı ve hatta FM’i bile destekliyordu. Böylece kullanıcılar her zaman, her yerde multimedya keyfini çıkarabiliyordu.

Aynı dönemde iPhone’un maksimum depolama kapasitesi, ertesi yıl piyasaya sürülen orijinal Galaxy S gibi 16GB idi. Nokia ayrıca cep telefonunu Carl Zeiss optikli 5MP kamera ile donattı ve 30 fps’de 480p video kaydını destekliyordu. Fotoğrafların ve videoların görüntü kalitesi tartışılmazdı Kaldı ki bu da iPhone 3GS’deki 3MP lense göre çok daha iyiydi

Bu güzel donanım sayesinde Nokia N97 satışları ilk üç ayda 2 milyonu aşamadı.

Nokia N97

Sonuç

Nokia N97’nin büyük hayal kırıklığından sonra Nokia için zirveye geri dönüş yolu yoktu. Ancak şirket, tamamen Microsoft’un Windows Phone’una döndüğünde bazı güçlü değişikliklere başladı. İşin iyi tarafı, WP7 sistemi, Symbian’ın o sırada çalıştırdığı donanım platformundan daha gelişmiş bir donanım platformuna ihtiyaç duyuyordu. WP7’nin olumsuz yanı, aynı zamanda çok da kötüydü. Uygulama desteği konusunda Symbian ile maalesef ki aynı kaderi paylaştı.

Nokia’nın HMD Global ile anlaşıp Android’e geçmesi ile rüzgar tersine döndü. Şu sıralar firma, orta ve giriş segmenti telefonları ile piyasada kendine yer bulmaya çalışıyor. Umarız N97 döneminde yapılan hatalardan ders alınır ve ilerleyen dönemlerde daha kaliteli telefonlar ile karşımıza çıkarlar.

İlgili Haberler

>> iPhone 12 Vergi Fiyatı Ortaya Çıktı Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

>> Apple, iPhone 6s ve SE 2016’yı iOS 15 ile sonlandıracak mı?


1 YORUM

  1. Telefonu hiç kullanmamış biri olarak , uydurmuşsun bir şeyler.
    Symbian tek eksiği multitouch yoktu. Nokia N9 daki Meego lile tüm yazılımlar ı karşılaştır. Sonuç ortadadır zaten.
    Günümüz Android yazılımı hala bir Symbian arayüzü kadar basit kolay anlaşılır bir arayüz deneyimi sunmuyor.
    Uygulamaların logolarının çoğu aynı gibi çocukklar için tasarlanmış gibi hepsi mavi,takvim le meet aynı renkte vs vs
    Nerde Symbian 256 MB ram le çalıştırmadığı uygulama oyun vs yok.

CEVAP VER