Otomobil Fiyatları Artacak Mı: Bu Haber Ocak Söndürür

Akaryakıt zammı rekor

Otomobil fiyatları artacak iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Birçok otomotiv şirketi konu ile ilgili olumsuz açıklamalar yapıyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de otomobil fiyatları bildiğiniz üzere normalin üzerinde. Hem vergi kalemlerinin fazla olması hem de döviz kurunun çok hızlı bir şekilde artış göstermesi bunu tetikliyor. Özellikle son dönemlerde 160 bin TL altında araç bulmak imkansız hale geldi. Böylece tüm araçların en alt seviyesi 200 bin dolar oldu.

Otomotiv distribütörleri tarafından sıklıkla vurgulanan zam haberleri sonunda gerçekleşti. Ayrıca çip krizinin yaşanması üretimi büyük oranda düşürüyor ve böylece fiyatlar daha pahalı hale geliyor. Son olarak Toyota firması bile fabrikasını kapatmak zorunda kalmıştı. Böylece uygun fiyatlı dediğimiz tüm otomobil modelleri raflardan kalkmış oldu.

Otomobil fiyatları artacak iddiaları iyice güçlendi

Dünyanın en büyük sektörlerinden bir tanesi olarak bilinen otomotiv, küresel çapta problemler yaşıyor. Sorun sadece Türkiye ile ilgili değil ancak ülkemizde vergi miktarının çok yüksek seviyede olması fiyatların daha da yukarıya çıkmasına neden oluyor. Mesela tek bir vergi kalemi olan ÖTV bile yüzde 90 seviyelerinde.

Otomobil fiyatları artacak

1.0 Jump donanım paketiyle Hyundai i10, 1.2 urban donanım paketiyle Fiat Panda 1.2 ve 1.0 Ambiance paketiyle Dacia Sandero modelleri 150 bin TL altındaydı. Şimdi ise rakamlar 160 bin TL altına kesinlikle düşmüyor. Temmuz ayında başlayan yukarı yönlü artış hareketleri iyice hızlandı.

Ağustos ayında ciddi bir zam dalgası yaşanabilir

Tüm bunlara ek olarak otomobil yedek parçalarına gelen yüzde 50 oranındaki zam işleri daha kötü bir noktaya götürdü. En ucuz araç olarak görülen Fiat Egea bile 160 bin TL üzerinden satılıyor. Renault Clio şu sıralar 169 bin 900 TL ile satışta. Ancak Ağustos ayında bu rakamlara en az 20 bin TL eklenebilir.

Otomotiv sektöründe yaşanması beklenen zam dalgası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kablosuz Şarj Teknolojisi Elektrikli Otomobil Devrimini Başlatacak: Benzinli Araçlar Tarihe Gömülüyor

>> Toyota Otomobil Üretimine Devam Edemiyor: Otomotiv Sektörü Çok Zor Durumda