Otomobil Fiyatlarını Yükseltip Satmaya Çalışıyorlar: Büyük İddia

Otomobil fiyatlarındaki artış

Otomobil fiyatlarını yükseltip satmaya çalıştığı iddia edilen bazı kişiler olduğu söyleniyor. Peki gerçekten de böyle bir şey mümkün mü? Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde sürekli olarak döviz şoku yaşanabiliyor. Bazen dolar ve euro başta olmak üzere tüm para birimleri sert bir yükseliş gösteriyor. Ayrıca ÖTV nedeniyle yine benzer yükselişlerin olduğunu söyleyebiliriz. Ticaret Bakanlığı bu konuya bir el atarak ÖTV denetimi yapmıştı.

Resmi gazetede yayınlanan bir karar ile birlikte ÖTV fiyatları düşürüldü. Ancak bazı satış noktaları buna uymadı. Sonuç olarak Ticaret Bakanlığı onlara yüksek miktarlarda ceza kesti. Şimdi ise yeni bir düzenbazlık daha ortaya çıktı. Aslına bakacak olursak tamamen işler iddia boyutunda. Bazıları sıfır otomobillere plaka takıp daha yüksek fiyatlarla satıyor.

Otomobil fiyatlarını yükseltip satışa çıkarıyorlar

Sıfır otomobiller ile ilgili yapılan bu düzenbazlık büyük ses getirdi. Birçok kişi otomobil fiyatlarının neden düşmediğini sorgulayıp duruyor. Her ne kadar döviz kuru ve diğer bazı faktörler işin içinde olsa bile yine de kurnazca davranmaya çalışanlar var. Onların da bu yükselişte payı olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil fiyatlarını yükseltip

Twitter üzerinden yayınlanan bir videoda bazı araçların toplu halde boş arazilerde biriktirildiği söylendi. Ayrıca bu araçlara plaka takılıp çok daha yüksek fiyatlarla ikinci el olarak satıldığı belirtildi. Yaklaşık olarak 60 bin TL daha yüksek fiyatla bu araçların satışı yapılıyor. Bu aynı zamanda ÖTV ve döviz kuru ile birlikte fiyatların daha da artması anlamına geliyor.

Konuyla ilgili tüm iddialar reddedildi

Yapılan açıklamalara bakıldığında konuyla ilgili iddiaların reddedildiği görülüyor. Ortaya çıkan bazı detaylara göre bu araçlar filo araçlarıymış. Ayrıca ÖTV ile birlikte gelen bazı vergilerin kapsamında olmadıkları söylendi. Sonuç olarak kafalar iyice karıştı.

Türkiye’de otomotiv fiyatlarına acil bir müdahale gerekiyor. Her yıl yüzde 40 civarında yükseliş görülüyor. Peki sizce otomobil fiyatlarını indirmek için neler yapılabilir?

İlgili Haberler:

>> En Güvenli Otomobil Markası Bakın Hangisi Oldu: Tesla İçin Sürpriz Sonuç

>> Dünyanın En Güzel Otomobili Bakın Hangisi Oldu: Bu Listeye Yürek Dayanmaz