Türkiye’de Otomobil Fiyatlarını Yabancılar Değerlendirdi: Fiyatlara Çok Şaşırdılar

İkinci el otomobil fiyatları

Türkiye’de otomobil fiyatlarını yabancılar değerlendirdi ve ortaya ilginç bazı sonuçlar çıktı. Özellikle son dönemlerde artış gösteren otomobil fiyatları ile ilgili bir de yabancı gözle olaya bakalım. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’de ne yazık ki her geçen gün enflasyon büyük oranda artış gösteriyor. Ayrıca euro ve dolar paritelerinde ciddi miktarlarda yükseliş var. Dolar 11 TL fiyatını aşarken Euro 12 TL düzeyini geçti. Böylece her şey büyük oranda pahalı hale geldi. Ancak Avrupa ve ABD gibi bölgelerde alım gücü halen yüksek.

Buralardan Türkiye’ye gelen yabancılar çeşitli değerlendirmelerde bulunuyor. Onlara göre Türkiye’de her şey fazlasıyla ucuz. Mesela bir İngiliz için Türkiye’de her şey oldukça uygun fiyata sahip. Bunun nedeni ise İngiliz Sterlini’ne sahip olmaları. Türkiye’de ne yazık ki mevcut para birimi nedeniyle her şey son derece pahalı. Otomobil ise yabancılar için bile normal fiyatlarda değil.

Türkiye’de otomobil fiyatlarını arttıran çok faktör var

Honda Civic Türkiye’de en çok tercih edilen araçlar içerisinde yer alıyor. Bu aracın en düşük LPG modeli bile 375 bin TL’den başlıyor. Yine Türkiye’de fazlaca kullanılan Ford Focus ve Renault Megane gibi birçok aracın fiyatlarında büyük oranda artış yaşandı. Durum böyle olunca vatandaşlar otomobil almakta çok zorlandı.

Türkiye'de otomobil fiyatlarını

Türkiye’de yaşayan yabancılar genellikle diğerlerine otomobil almamaları konusunda öneride bulunuyor. Onlara göre şehir son derece karışık ve toplu ulaşım daha konforlu. Ayrıca araç almak büyük bir pahalılık anlamına geliyor. Özel tüketim vergisi nedeniyle pahalılık kat kat artıyor.

Otomobil fiyatlarında düşüş sinyalleri görünmüyor

Hem hükümet tarafından yapılan açıklamalar hem de konuyla ilgili diğer gelişmeler otomotiv fiyatlarında düşüş olmayacağını gösteriyor. Önümüzdeki günlerde dolar kurunun artış göstermesi ile birlikte otomobil fiyatları daha fazla yükselebilir.

Avrupa, ABD ve İngiltere gibi Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yabancılar için bile otomobil fiyatları oldukça uçuk. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Dünyanın En Güzel Otomobili Bakın Hangisi Oldu: Bu Listeye Yürek Dayanmaz

>> Otomobil Pazarında Araç Satışları Artmaya Devam Ediyor: Fiyatlarda da Artış Var