İkinci El Otomobil Fiyatları İlk Defa Düşüş Yaşadı

İkinci el otomobil fiyatları

İkinci el otomobil fiyatları her geçen gün biraz daha artış göstermeye devam ediyordu. Şimdi ise ilk kez düşüş yaşama eğiliminde.

Pandemi nedeniyle her şeyin fiyatı çok ciddi oranda yükseliş gösterdi. Özellikle otomobil fiyatlarındaki artışlar normal seviyenin çok daha üzerine çıktı. Aslında açık bir şekilde söylemek gerekirse, fiyatlar ışık hızı ile yarışacak düzeye geldi. Şimdi ise yaşanan bazı gelişmeler fiyatlarda bir miktar daha düşüş işareti verdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre fahiş fiyatların sonu geldi. Otomobil satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 37,8 oranında azalma görüldü. Bu durum 80141 adet aracın daha az satılmasına neden oldu. Peki bu düşüşü neye borçluyuz.

İkinci el otomobil fiyatları beklentiler nedeniyle düştü

Türk lirası ile alakalı son dönemlerde yaşanan gelişmeler bazı beklentilerin ortaya çıkmasını sağladı. Böylece tüketici özelinde bakılırsa, aslında umut verici biri gelişmeler yaşandı diyebiliriz. İnsanlar Türk lirasının değerinin artacağını düşünerek araç alımı konusunda beklemeyi tercih etti.

İkinci el otomobil fiyatları

Bundan kısa bir süre önce liradaki aşırı değer kaybı aynı zamanda insanların paniklemesine ve daha fazla araç almasına neden oldu. Herkes fiyatları bekle-gör tekniğiyle bekledi. Birçok kişi fiyatların yükseleceğini tahmin ediyordu. Fakat özellikle son 1 ay içerisinde Türk lirası değer kazandı ve böylece insanlarda beklenti oluştu. İkinci el otomobil fiyatları aslında alıcı bulamadığı için düşüş yaşadı.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları ilk kez düştü. Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu koşullarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6-12 arasında olduğunu gözlemledik.” ifadelerine yer verdi.

İnsanlar özellikle şu dönemlerde bekle gör gibi politikalar izliyor. Yani ikinci el otomobil fiyatları düştüğü anda almayı tercih ediyor. Sizce araç fiyatları gerçekten de pahalı mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamlandı. İşte Yapılan Zam Miktarı

>> İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? Heyecanlandıran Bir Açıklama Yapıldı