Otomotiv Şirketlerinin Gelirleri Korkunç Derecede Arttı: Popüler Marka Hangisi Oldu

FleetOS işletim sistemi

Otomotiv şirketlerinin gelirleri her geçen yıl daha fazla artış gösteriyor. Özellikle bazı markaların biraz daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’de vergi oranlarının son derece yüksek olması ve TL bazlı değer kayıpları büyük problemlere neden oluyor. Tüm bu problemler nedeniyle otomotiv satışları ülke içerisinde düşüş yaşadı. Birçok kişi araç almaktan vazgeçmek zorunda kaldı. Fakat küresel çapta durum biraz daha farklı.

Çip krizi nedeniyle otomotiv şirketleri bazen sorun yaşasalar bile genel olarak gelir miktarlarında önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Özellikle elektrikli araç üreten şirketlerin bu konuda keyfine diyecek yok. Her yıl kesin bir yükseliş yaşadıklarını söyleyebiliriz. Hem gelir miktarında hem de kar oranlarında önemli ölçüde yükselme var.

Otomotiv şirketlerinin gelirleri giderek artıyor

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinin son 4 yıldaki brüt kar oranlarına baktığımızda birkaç şirket ön plana çıkıyor. Tesla, Ford, General Motors, Toyota ve Volkswagen gibi şirketler iyi miktarlarda gelir elde etti. Bu konuda Tesla birinci oldu.

Otomotiv şirketlerinin gelirleri

Genel kar oranlarına baktığımızda Tesla şirketinin 2021 yılında yüzde 31 seviyesinde kar marjı elde ettiğini görüyoruz. Dev şirketin son 4 yılın birçok çeyreğinde istikrarlı bir şekilde kar marjını arttırdığı görülüyor. Pandeminin zirve yaptığı zamanlarda ise bu şirket düşüşten pek zarar etmedi.

Elektrikli araçlara rağbet giderek artıyor

Özellikle elektrikli araç üreten şirketlere çok büyük bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Fakat benzinli araç üreticileri yine kar marjını her yıl artırmaya devam ediyor. Mesela Toyota yüzde 17 oranında kar marjı elde etti. Volkswagen ise yüzde 15 seviyesinde kar marjına ulaştı.

General Motors yüzde 10, Ford ise yüzde 8 kar elde etti. Yani otomotiv şirketlerinin tamamının 2021 yılını kar ile kapattığını söyleyebiliriz. Bakalım 2022 yılında kar marjını hangi şirketler gökyüzüne çıkaracak.

İlgili Haberler:

>> Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Tesla Yine Damgasını Vurdu (23 – 30 Ocak)

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak