Pfizer ve BioNTech aşısı toz versiyonu ile şaşırtabilir. Detaylar Haberimizde…

BioNTech aşısı bağışıklık

Pfizer ve BioNTech aşısı “dondurarak kurutma” adı verilen bir süreçle, Covid-19’a karşı toz olarak satışa sunulabilir. Prosedür temelde üründen “suyun çıkarılması” ndan oluşuyor. Peki neden?

Amaç, uygulamanın -70 ° C’ye kadar çok düşük sıcaklıklar için kapasiteye sahip özel dondurucularda koruma ihtiyacının azaltılması olarak açıklanabilir. Bilindiği gibi PfizerveBioNTech aşısı *70 derece sıcaklıklarda korunmak zorunda. Bu olumsuz durum özel dondurucu ihtiyacını gündeme getiriyor. Bu sebeple Pfizerve BioNTech aşısı şimdilik yüksek miktarlarda alınıp saklamak için yetersiz gibi.

Pfizer ve BioNTech aşısı Toz Versiyonu İle Şaşırtacak

Aşının -70 derecede saklama koşulundan kurtulmak için iki firma kafa kafaya vermiş durumda. Aşının toz halini üretmek isteyen firmalar bu sayede kolay dağıtım ve daha kolay lojistik sağlamayı amaçlıyor.Pfizer ve BioNTech aşısı

Aşıların depolanması için dünya çapında kabul edilen standart, 2 ° C ile 8 ° C arasında bir sıcaklık aralığı. Normal aşılar için ev tipi buzdolapları kolaylıkla kullanılabiliyor. Ancak Pfizer tarafından piyasaya sunulan ürün bu aşı ile ilgilenen ilgilenen ülkeleri özel dondurucular almak için zorluyor. Bu tarz ülkelere en iyi örnek Brezilya. Brezilya Pfizer ve BioNTech aşısı için özel dondurucu siparişi vermeye hazırlanıyor.

Kuzey Amerika ilaç şirketi tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, toz aşı geliştirmesi başarılı olursa, şirketin bu yeni format için ayrıca izin talep etmesi gerekiyor. İlk sonuçların 2022 yılına kadar gelmesi bekleniyor.

Pfizer ve BioNTech Aşısı Toz Olarak Nasıl Çalışacak? 

Liyofilize aşı, nakliyenin gerçekleştirilmesi amacıyla düşük sıcaklıkta bir ortamda toza dönüştürülecek. Hedefe ulaşıldığında, aşılayıcı, insanlara uygulanmak üzere sıvı bir duruma döndürülüyor.

Brezilya örneğinde, Pfizer’e göre yeni koronavirüse karşı 70 milyon doz aşının federal hükümete 2021’in sonuna kadar bir süre ile teklif edildiğini hatırlamakta fayda var. Müzakere henüz başarılı olmuş değil. Yani bir anlamda yasal anlaşma daha imzalanmadı.

Peki, aşıyı kolaylaştırmak için bağışıklayıcıyı toza dönüştürme fikri hakkında ne düşündünüz? Bizimle yorumlarınızı aşağıdaki alan üzerinden paylaşmanız mümkün.

İlgili haber

>> Koronavirüs Aşıları Özel Hastanelerde Yapılabilecek: İşte Tüm Detaylar