PlayStation 5 fiyatı ortaya çıktı! Dudaklarınız uçuklayacak!

PlayStation 5 oyunları
Google News Abone Ol

Sony’nin yapacağı duyuru ile PlayStation 5 fiyatı belli olacaktı. Ancak Amazon İngiltere, Sony’den önce davrandı. Fiyat dudak uçuklatır.

Sony, bugün Türkiye saati ile 23:00’da YouTube üzerinden etkinlik düzenleyecek. Bu etkinlikte PlayStation 5’in kendisi gösterilecek. Etkinlikte Dualsense‘in ve yeni nesil oyunların da detaylarını paylaşacak olan Sony’nin fiyat bilgisinini de açıklaması bekleniyordu. Etkinliğe sayılı saatler kala bugün Amazon İngiltere cephesinden ilk sızıntı geldi ve PlayStation 5 fiyatı belli oldu.

Amazon İngiltere, PS5 fiyatı için tam 599 sterlin yani yaklaşık 5.200 TL talep ediyor. Ancak Amazon.co.uk‘de yer alan bu fiyat PS5’in 2TB’lık modeline ait. Normal şartlar altında PS5’in 825 GB‘lık sürümü de bulunacak. Bu sürüm de muhtemelen 549 sterlin seviyesinde olacak.

PlayStation 5 Fiyatı

Türkiye’de koronavirüs salgını sonrası ekonomide çalkalanmaların azaltılması için geçtiğimiz aylarda oyun konsollarına yüzde 50 ek vergi getirilmişti. Ülkeden döviz çıkışının olmamasını isteyen yetkililer, bu verginin yeni nesil konsolların çıkışı ile yüzde 20’ye ineceğini belirtmişti. Yüzde 20’lik ek vergiden, diğer vergilerden ve kurlardan dolayı PS5’in Türkiye fiyatı muhtemelen 7.000 TL bandında olacak.

Amazon İngiltere fiyat bilgisinin yanı sıra PS5 için kimlerin oyun ürettiğini de açığa çıkardı. Amazon’da görünen listelere göre; Konami‘den 2 oyun, Rockstar Games‘ten 1 oyun, 2K Games‘ten 2 oyun ve Bethesda‘dan da 1 oyun PS5 için gelecek.

Konami cephesinin uzun bir süredir yeni Silent Hill oyunu üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Bu muhtemelen doğru çıkacak ve yeni Silent Hill oyunu PlayStation 5’in çıkışına yetişecek.

Sony ayrıca kendi stüdyolarından da çıkan oyunları bu gece sergileyecek. Bu oyunlar arasında yeni Gran Turismo, Horizon Zero Dawn 2, yeni God of War ve yeni IP’lerin olması bekleniyor.

PlayStation 5 teknik özellikleri

  • İşlemci: 8 çekirdekli 3.5 GHz hızında çalışan AMD Zen 2 mimarili işlemci
  • GPU:  Özelleştirilmiş RDNA 2 mimarisi üzerine kurulu 10,28 TFLOP gücünde 36 CUDA çekirdekli 2,23 GHz hızında çalışan ekran kartı
  • RAM: 16 GB GDDR6 RAM
  • RAM bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama birimi: 825 GB özelleştirilmiş SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu

İlgili Haberler

PlayStation 4’ün ünlü oyunu Bloodborne PlayStation 5 için gelebilir!

PlayStation 5 oyunları ne zaman tanıtılacak? İşte yeni tarih!

Sony Playstation 5 Konsol Oyunlarını Açıklayacak!

PlayStation 5 ve PlayStation 4 Hız Karşılaştırması: Sony Oyun Dünyasında Deprem Yaratacak


CEVAP VER