Sağlık Bakanı Normalleşme Sürecini Tüm Detaylarıyla Anlattı: Kademe Kademe Yasaklar Kalkacak

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

Koronavirüs sürecini en başından beri yürüten Sağlık Bakanı normalleşme sürecini anlattı. Kademe kademe yasakların kalkacağı ifade ediliyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Sağlık Bakanı eskiye dönme sürecini net bir şekilde anlatabilmek için bazı açıklamalara başvurdu. Bildiğiniz üzere Türkiye’de hastalığın yayılmasını engellemek için bazı önlemler alınmıştı. Bu önlemler kapsamında birçok yasak getirildi. Bu yasaklar özellikle son dönemlerde tartışma konusu oldu.

Fahrettin koca tarafından yapılan bazı açıklamalara göre Türkiye normalleşmeye başlıyor. Twitter hesabından yaptığı açıklamalara bakılırsa normalleşme adımları çok titiz bir şekilde devam ettirilecek. Buna göre 4 farklı aşamanın uygulanması planlanıyor.

Sağlık Bakanı normalleşme için Restoranlar ve kafeleri gösteriyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında illere göre tespitlerin ortaya konulacağı ifade ediliyor. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olmak üzere sınıflandırma yapılacak. Böylece normalleşmenin haritası ortaya çıkacak.

Sağlık Bakanı normalleşme süreciniBazı illerde çok yüksek risk bulunması oradaki faaliyetleri azaltacak. Ayrıca yoğun bakımların doluluk oranları ise temel kriterler arasında yer alıyor. Eğer yoğun bakımda çok fazla kişi varsa yine önlemlerin sıkı hale gelmesine devam edilecek. Burada ani bir vaka artışından korkulduğunu söyleyebiliriz. Kafe ve restoranların ise yavaş yavaş açılması planlanıyor.

Önlemler daha sıkı hale gelecek

Sağlık Bakanı normalleşme sürecini anlatırken tedbirin elden bırakılmayacağını özellikle vurguladı. Hükümet bir dönem daha serbest önlem almayı düşünüyordu. Ancak işlerin pek beklendiği gibi gitmemesi kararlarını değiştirdi. Böylece daha fazla içe kapanık önlemler alındı. Ayrıca birçok işletme kapatıldı.

Şehirlerin puanlama sistemine göre yasaklardan kurtulması motivasyon aracı haline gelebilir. Böylece birçok kişi kendi şehrinde önlemlerin azaltılması için gerekli olan kurallara daha fazla uyabilir. Elbette bu şimdilik sadece Sağlık Bakanlığı’nın kendi teorisi ilerleyen zamanlarda bu durumun nasıl değişeceği tam olarak kestirilemiyor.

Sağlık Bakanı normalleşme sürecini anlatırken önümüzdeki günlerde daha net açıklamalarını yapılacağını söyledi Ayrıca Kısa bir süre içerisinde kafe ve restoranların açılacağı anlamı ortaya çıktı. Gelişmeler geldikçe sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Testi Telefondan Yapılacak: Devrim Gibi Çalışma!

>> Spor Yapmak Psikolojik Rahatlama Sağlıyor: Bilim İnsanları Açıkladı!