Sahte iPhone Dolandırıcılığı Gündeme Bomba Gibi Oturdu

iPhone 13 cihazlarında

Sahte iPhone dolandırıcılığı bugünlerin en çok konuşulan konuları içerisinde yer alıyor. Bir Çin vatandaşı Apple şirketini iPhone üzerinden dolandırdı. İşte merak edilen tüm detaylar.

.

Apple tarafından sunulan garanti değişim programı ile ilgili bir ayrıntı hikayenin başlangıcı oldu. Bir Çin vatandaşı yaklaşık olarak 1 milyon dolar civarında vurgun yaptı. Üstelik vurgunu yaptığı şirket ise Apple oldu. 32 yaşındaki Haiteng Wu isimli mühendislik okuyan bir adam 2013 yılında ABD’ye göç etmişti.

Kendisi 2015 yılında yüksek lisans derecesi aldı ve 2 yıl sonra ABD içerisinde istihdam sağlamak için gerekli koşulları karşıladı. İşte tam da bu noktada her şey başladı. Bu adam Apple’ı dolandırmak için 3 yıllık plan yaptı. Bu plan ile birlikte büyük bir vurguna imza attı.

Sahte iPhone dolandırıcılığı gündemde

Ortaya çıkan kayıtlara göre bu adam Hong Kong’dan kopya IMEI numaraları alıyordu. Orijinal garanti kapsamında yer alan iPhone modellerine karşılık gelen seri numaralara sahip sahte cihazlar şirkete orjinalmiş gibi gönderildi. Apple bunları orijinal olarak saydı ve bu kişiye iPhone cihaz gönderdi.

Sahte iPhone dolandırıcılığı

Wu ve arkadaşları Apple’dan gerçek yedek iPhone cihazları aldı. Bu adam üstelik eşini bile bu işin içerisine dahil ederek vurgunu iyice genişletti. Sahte kimlik belgeleri temin eden adam aynı zamanda takma adlar tercih etti. Ayrıca ticari posta alma ajansı ile birlikte dolandırıcıların ABD’ye gelmesine yardım etti.

Suç dosyası fazlasıyla kabarık

ABD polisleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bu adamın suç dosyasının kabarık olduğu görülüyor. Kendisi ABD’de yaşayan Çinli bir mühendis gibi görünse bile aslında bundan daha fazlası. Apple gibi dev bir markayı yaklaşık olarak 1 milyon dolarlık zarara uğratması bunun en önemli kanıtı.

ABD’li yargıç yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine genç adam ile ilgili 26 ay hapis cezası kararı verdi. Buna benzer olaylar son dönemlerde daha fazla yaşanıyor.

İlgili Haberler:

>> Apple Watch, Yine Hayat Kurtardı: Amca Ölümden Döndü!

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak

. . . . .