Samsung 3 nm Çiplerin Üretimine Yakında Başlanıyor!

Samsung Exynos

Samsung Exynos işlemcileri, yakında 3 nm üretim sürecinden geçecek. İşte 3 nm Exynos işlemcileri hakkında ortaya çıkan ilk ayrıntılar.

.

Bildiğiniz üzere Sams­ung tarafında 5 nm üretim sürecinden geçen işlemciler karşımıza çıkıyor. Özellikle piyasaya sürülen son Sa­msung modelinin Snapdragon 888 ve Exynos 2100 işlemcileri kullanılıyordu. Söz konusu iki işlemcinin de 5 nm üretim sürecinden geçtiğini belirtelim. 5 nm üretim sürecinden geçmesinin, transistörler arası mesafe farkından dolayı dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. TSMC tarafından üretilen yonga setlerinin 5 nm üretim sürecinden geçtiğini biliyoruz. Fakat geçtiğimiz günlerde yakında piyasaya sürülecek Samsung modellerinde kullanılacak işlemcilerin 3 nm üretim sürecinden geçeceği iddia edildi. Hatta bazı kaynaklar tarafından önümüzdeki günlerde 3 nm üretim sürecinden geçecek olan işlemcilerin üretimine başlanacağı iddia edildi. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Samsung 3 nm Çiplerin Üretimine Yakında Başlanıyor!

Samsung, Exynos yonga seti ile, piyasada önemli bir yere sahip. Gün geçtikçe daha güçlü işlemciler ile karşımıza çıkan Exynos çipleri, 3 nm üretim sürecinden geçecek. Tabii ki söz konusu işlemcilerin, amiral gemisi modellerinde kullanılacğı biliniyor. Yani orta segmentte kullanılacak olan işlemcilerdeki transistörler arası mesafe, yine 7-8 nm ile sınırlı kalacak. Fakat önümüzdeki yıllarda Sams­ung, orta segment akıllı telefonlarında dahi tranistörler arası mesafeyi minimuma indirgemeyi amaçlıyor.

Samsung 3 nm

Özellikle Samsung 3 nm üretim sürecine sahip işlemcilerin piyasaya sürülmesini en büyük avantajının, işlemci performansı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü bir işlemcinin düşük nanometrelik bir üretim sürecinden geçmesinin, en temel avantajı, hem düşük güç tüketimi hem de enerji verimli olacaktır. Çünkü transistörler arası mesafe piyasadaki diğer işlemcilere göre daha kısa olduğu için işlemci daha az veri tüketecektir. Bu yüzden düşük nm işlemcilerin karşımıza çıkacak olması, her zaman daha iyi olacaktır. Bazı kaynaklara göre Samsung tarafından üretimine yakında başlanacak olan 3 nm’lik işlemcilerin, 2023 yılında piyasaya sürüleceğini iddia ediyor. Muhtemelen Samsung’un 2023 yılında piyasaya süreceği amiral gemisi modellerinde 3 nm teknolojisi kullanılacaktır. Önümüzdeki günlerde söz konusu işlemcinin kullanacağı çekirdekler, ve bizlere sergileyeceği performans hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> Xiaomi 12 Ultra Tanıtım Tarihi Belli Oldu: Yakında Geliyor

>> Netflix Artık Daha Ucuz Olacak: İşte Detaylar!

. . . . .