Samsung Akıllı Telefon Kullanıyorsanız Bu Habere Dikkat: Siber Saldırı Gerçekleşti

Gmail hesaplarını ele geçirme

Samsung akıllı telefon kullanıyorsanız başınız dertte olabilir. Dünyanın en büyük cep telefonu geliştiricileri içerisinde yer alan Samsung büyük bir siber saldırıya uğradı.

Kurumsal şirketler ve ülkeler artık siber saldırıların hedefi haline geldi. Üretimlerine ara vermek zorunda kalan birçok şirket var. Bunlar siber saldırıya uğradığında tüm sistemlerini kapatmak zorunda kalıyor. Çok sayıda örnek olsa bile hiçbirisi Samsung kadar büyük etki yaratmadı.

Günümüzde siber dünyada ayakta kalmak oldukça zor. Samsung bu siber saldırılara uğrayan en son şirketlerden bir tanesi. Koreli teknoloji devinin sunucularına bilgisayar korsanları sızmayı başardı. Telefonların gizliliği ile ilgili bütün kritik bilgiler ellerine geçti. Bu durum Samsung akıllı telefon kullanıcılarını büyük risk altında bıraktı.

Samsung akıllı telefon kullanıyorsanız dikkatli olun

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda çok sayıda gizli verinin bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini görüyoruz. Yaklaşık olarak 190 GB veri kaybı yaşandı. Lapsus$ isimli bir hacker grubu tarafından gerçekleştirilen saldırı kanıtlandı. Bu grup ele geçirdikleri veriler ile ilgili bazı ekran görüntülerini sızdırdı.

Samsung akıllı telefon kullanıyorsanız

Bilgisayar korsanları, dosyaları üç farklı alana böldü. Bunların hepsini çevrimiçi olarak internet kullanıcıları ile paylaştı. Sızdırılan verilere baktığımızda gerçekten de son derece kritik olduğunu görüyoruz. Mesela yüz tanıma için kullanılan yazılımlar ve parmak izi sızdırılan dosyalar içerisinde yer alıyor. Bunun ne kadar büyük bir tehlike yarattığını tahmin etmek çok zor değil.

Akıllı telefon kullanıcıları korunmak zorunda

Devasa boyutta gerçekleşen veri sızıntısı nedeniyle büyük bir endişe hakim. Samsung çalınan verileri tespit ederek hızlı bir şekilde bu açıkları kapatmaya çalışıyor. Fakat bunu yapması pek kolay değil. Sızdırılan dosyanın büyüklüğünün fazla olması buna engel oluyor. Telefonunuzun şifresinin çözülmesi an meselesi.

Google Play Store ve diğer bazı kaynaklardan uygulama indirirken biraz daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Ayrıca bu aralar çok fazla indirme işlemi yapmamak belki de sizin için daha güvenli olacaktır.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S23 Tasarım Görselleri Sızdırıldı: Kusursuz Tam Ekran Hissiyatı!

>> Samsung ‘un Bazı Yeni Telefonlarında Kutudan Şarj Cihazı Çıkmıyor! Peki Ne Olacak Şimdi?