Samsung Yeni İşlemcilerinde 3 nm Mimarili Yongalar Sunacak

Samsung Exynos

Samsung yakında piyasaya süreceği işlemcilerinde 3 nm mimarili yongalar sunacak. İşte Samsung’un yeniş çipleri için verdiği o tarih.

Amiral gemisi akıllı telefonlarda tüketicilerin ilgiyle takip ettiği işlemciler, son zamanlarda bir hayli gelişti diyebiliriz. Özellikle Apple A15 Bionic işlemcinin 5 nm üretim sürecinden geçen bir işlemci olduğunu biliyoruz. Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 8 Gen1 ve yakın zamanda tanıtılan 8+ Gen1 işlemcilerinin de 4 nm mimarili olduğunu belirtelim. Hal böyle olunca akıllı telefon pazarında hatrı sayılır Exynos yongaları ile performansından sıkça söz ettiren Samsung tarafından da önemli bir işlemci bekleniyordu.

Hatta bir süredir Samsung için 3 nm mimarili işlemcilerin piyasaya sürüleceği öne sürülmüştü. Aynı zamanda Samsung’un, bu işlemcileri yalnızca amiral gemisi modellerinde kullanacağı da iddia ediliyordu. Yani Samsung yapımı 3 nm mimarili işlemciler, farklı markalar ile piyasaya sürülen akıllı telefonlarda görülmeyecekti. Sonunda Samsung’un üzerinde çalışmalarında bulunduğu yeni 3 nm üretim sürecinden geçen Exynos yongaları hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. İşte sızıntılar.

Samsung Yeni İşlemcilerinde 3 nm Mimarili Yongalar Sunacak

Samsung’un işlemcisinin 3 nm üretim sürecinden geçecek. 3 nm üretim sürecinden geçmesinin avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu işlemcide transistörler arası mesafe minimuma indirgendiği için daha az güç tüketecek ve daha fazla performans sağlayacaktır. Bu yüzden 3 nm üretim sürecinden geçen üst segment bir işlemcinin piyasadaki rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber Samsung’un 3nm yongaları %35’e kadar daha küçük, %30’a kadar daha güçlü olacak ve %50’ye kadar daha az enerji tüketecek.

Samsung 3 nm

Tabii ki Samsung’un 3 nm üretim sürecinden geçen işlemcilerinin ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor. İddialara göre 2025 yılında piyasaya sürülecek olan Samsung’un amiral gemisi modellerinde, 3 nm mimarili yonga seti kullanılacak. Tabii ki ilk evrede bu işlemcilerin ilk olarak yalnızca Samsung modellerinde kullanılacağı biliniyor. Apple’ın da yalnızca kendi cihazlarında kullanacağı işlemcileri üretiyor olması da, bu durumun benzeri. Yani Samsung, önümüzdeki yıllarda, hem işlemci performansını geliştirirken, hem de piyasanın en iyisi olma yolunda çalışmalarına devam edecek.

İlgili Haberler

>> Snapdragon 8 Gen 1+ Duyuruldu: Artık Daha Güçlü!

>> Xiaomi Band 7 Türkiye Yolcusu: Piyasanın Kralı Geliyor!